Dünya Mimarlık Festivali (WAF), WAF’ın kurucu ortağı GROHE tarafından desteklenen Su Araştırma Ödülü 2018’i kazanan; Peru Pontificia Katolik Üniversitesi’nden (PUCP) bir ekip tarafından tasarlanan Ciudades Auto-Sostenibles Amazónicas (CASA) oldu. Tasarım yağmur suyunu yakalayarak depolar, işlemden geçirerek önceden mevcut su şebekelerine eklemektedir.
TIKLAYINIZ Kazanan Ekip Web
Kazanan, GROHE’den 10.000 £ ödül alacak. Tasarım ekibinin odak noktası, tüm dünyadaki en yüksek yıllık yağış miktarına sahip bir bölgede yaşamaya rağmen, nüfusun sadece% 31’inin suya erişimi olduğu Peru Amazon’da su ve kanalizasyon tedariki ile ilgili zorlukların üstesinden gelmek oldu.
Küresel ısınmanın global bir sorun olduğu, bundan nasibini alan Ülkemizde de tarımda kuraklığın yaşandığı halde yağmur sularının toplanarak uzun-kısa mesafe demeden mevcut derelere verilerek denize gönderildiği bilinmektedir.
Dünya Mimarlık Festivali Program Direktörü Paul Finch şunları söyledi: “Amazon’da yaşayan toplulukların dünyanın en yüksek yağışına rağmen yeterli suya sahip olmadıkları ironik koşullara dikkat çekerek, önerilen bu ortak su yönetim sistemi hem sosyal çevreyi hem de çevreyi hayrete düşürüyor. Su kıtlığı ve kalitesi ile bağlantılı zorluklar ortadadır ve bu fikir uyarlanabilir bir fikirdir, tasarımı benzer çevresel arazilerde çoğaltma yeteneği vardır. WAF Araştırma Ödülü’nün layıkıyla bir kazananıdır. ”
GROHE Başkan Yardımcısı Michael Seum şöyle diyor: “Su kıtlığı sorunları olan projeleri ilk kez tanımlarken, Peru Amazonunun kısa listede yer alacağını hayal etmedim. Ancak, dikkatle göz önüne alınan bu proje, nüfusun üçte birinden daha azının suya erişebildiğini ve mevcut su şebekelerini birleştiren bir ortak su yönetim sisteminin önerisinin pragmatik ve yenilikçi bir çözüm gibi sesler çıkardığını vurgulamaktadır. Bu araştırma projesine 10,000 poundluk ödül parasını sunmaktan gurur duyuyoruz ”dedi.

Winner

sdr

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.