Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ndeki Çalışmaların Değerlendirmesi Yapıldı

Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Bölümü Müdürü Maksim Kucherenko, "Bu yıl önemli aşamalardan biri olan reaktör basınç kabının kurulumunu yapıyoruz."

akkuyu nükleer

Maksim Kucherenko; “Akkuyu Nükleer Santralinde buhar üreteçlerini, acil durum soğutma tanklarını, ana sirkülasyon pompa hatlarını bu yıl içerisinde tamamlayacağız.” dedi.akkuyu nükleer santrali 3

Bu yıl üçüncü ünitede çalışmaların başladığını ifade eden Kucherenko, aynı zamanda yardımcı ve genel tesislerin inşaatında çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Kucherenko, santrale işletme aşamasında deniz suyu temin edecek hidroteknik yapılarda da çalışmaların devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hidroteknik yapılar yüksek teknolojiyle inşa edilen tesisler. Şu anda deniz kenarına sıfır yakınlıkta olan bir pompa istasyonunun inşaatını yürütüyoruz. Modern teknoloji kullanıyoruz. Bu istasyonun deniz seviyesinden derinliği – 16 metredir. Aynı zamanda kıyı şeridinin güçlendirilmesini yapıyoruz. Özel beton antifer dediğimiz blokları kullanıyoruz. Bunlar deniz dalgalarının kıyıya zarar vermesine engel olacaktır. Su alma tesisi için de dip tarama çalışmaları devam etmektedir. Orasının çok büyük derinliği olacak. Oradan santralin soğutma sisteminde kullanılacak deniz suyu alınacak. Aynı şekilde deniz deşarj sisteminin boru hatlarının temeli hazırlanıyor. O borularla soğutma sisteminde kullanılan su denize deşarj edilecektir.”

Kucherenko, birinci ünitede iç koruma binasının üçüncü katmanının kurulumu için hazırlık yaptıklarını dile getirerek, aynı anda bu ünitenin dış duvarlarının yapımının da devam ettiğini vurguladı.

REAKTÖR BASINÇ KABI KURULUMU YAPILIYOR

Reaktörün yerleştirileceği kovanın kurulumunun yapıldığını aktaran Kucherenko, şöyle devam etti:

“Bu yıl önemli aşamalardan biri reaktör basınç kabının kurulumunu yapıyoruz. Buhar üreteçlerini, acil durum soğutma tanklarını, ana sirkülasyon pompa hatlarını bu yıl içerisinde tamamlayacağız. Birinci ünitenin türbin binasında da duvarların, kolonların kurulumları yapılmaktadır. Birinci ünitenin yanındaki yardımcı tesislerin inşaatı da devam ediyor. Onlar sıfır kotundan yukarıya doğru yükseltilmekte. İkinci ünitede de yardımcı bina ve tesislerin sıfır kotundan yukarıya yükselmesi söz konusu. Türbin binasında duvarların ve kolonların yapımını sürdürüyoruz. Daha sonra bunların üzerinde ekipmanların kurulumu yapılacaktır. İkinci ünitede reaktör bölümünde iç koruma binasının birinci katmanın kurulumunu yaptık. Bu yıl içerisinde iç koruma binasına iki katman daha kurulacak.”

Kucherenko, ikinci ünitede konsol kirişinin montajının yapıldığını belirterek, daha sonra bu konsol kirişinin üzerine destek plakası ve destek kirişinin yapılacağını aktardı.

akkuyu santrali 2

Konsol kirişinin nükleer santrallerdeki güvenlik sistemlerinde önemli unsur olduğuna değinen Kucherenko, “Onun için montajı yapıldığında bunu yapan personellerde yüksek ve sert şartlar aranıyordu. Özel bir komisyon kuruldu. O komisyon öncelikle montaj işlerinin başlamasına izin vermişti. Bu yapıldıktan sonra bir komisyon kabulünü yaptı. Görsel kontrol yapıldı, kaynak çalışmalarındaki kalite teyit edildi. Önemli olan da Rusya’da eğitim görerek şu an Akkuyu’da çalışan genç uzmanların katılıyor olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

DÖRDÜNCÜ ÜNİTE TEMEL KAZISI YAPIMINA HAZIR

Üçüncü ünitede ana tesislerin ve binaların temellerinde betonarme işlerini tamamladıklarını aktaran Kucherenko, şunları kaydetti:

“Üçüncü ünitede ana tesislerin, binalarının beton dökme hazırlığını yapıyoruz. Dördüncü ünitede ise hem türbin hem de nükleer adasının temel çukurunda kazı yapmaya hazırız. Temel kazı sonrasında beton altı tabakasını oluşturacağız. O da kaya üzerinde yapılıyor ve nükleer santral binalarını dış etkenlerden koruyor. Aynı şekilde dördüncü ünitedeki ana yapıların betonarme işlerine başlayacağız. Bu ünite için Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumundan inşaat lisansı verildikten sonra bu yıl içerisinde temele beton dökme işlerine başlamayı planlıyoruz.”

“YÜZDE SEKSEN TÜRK VATANDAŞI ÇALIŞIYOR”

Sahada çalışanlarının çoğunluğunu Türk vatandaşların oluşturduğunu aktaran Kucherenko, “Akkuyu NGS inşaat sahasında yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. Çalışmaların çoğunluğu Türk vatandaşları tarafından yürütülüyor. Yüzde 80 Türk vatandaşı çalışıyor. Dördüncü ünitedeki çalışmaların da yapılacağı dönemde sahada çalışacak işçi ve uzmanların sayısının 12 bine çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kucherenko, bir gazetecinin “Türk uzmanlarla çalışmanın avantajı nedir?” sorusu üzerine ise Türk mühendislerin çok iyi bir eğitimden geçtiğini ifade etti.

Türk mühendislerin sorumluluk seviyesinin oldukça yüksek olduğunu anlatan Kucherenko, mühendislerin farklı uzmanlardan bilgi edindiğini kaydetti.

Onlara yardımcı olduklarını dile getiren Kucherenko, “Ülkelerinde bir ilk olan ve yüksek teknolojiyle kurulan tesisin yapımında yer alıyorlar. Tabii ki onların sorumluluk seviyesi çok yüksek. Santral devreye girdiğinde onlar burada kalarak memleketlerinde nükleer santrali işletme durumunda olacaklar. Onlar çok fazla çalışıyor ve çalışmalarına özen gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanların eğitim sürecinin çok zor olduğunu vurgulayan Kucherenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Moskova ve St. Petersburg’ta nükleer eğitim veren üniversitelerde teorik eğitim görüyorlar. Buna paralel olarak Akkuyu NGS’nin referans santrali olan Rusya’daki Novovoronej Nükleer Santrali’nde pratik ve staj eğitimini alıyorlar. Buna ilave olarak Rosatom Devlet Kuruluşu Teknik Akademisi’nde de eğitim görüyorlar. Orada da aldıkları temel teorik eğitimi geliştirme fırsatı buluyorlar. Ondan sonra ise Rusya’daki bütün nükleer santrallerinin işletmeci kuruluşu olarak kabul edilen Concern Rosenergoatom’da eğitim ve stajlarını görüyorlar. Concern Rosenergoatom bünyesinde neredeyse bütün nükleer santrallerin bir simülasyon merkezi mevcuttur. O simülasyon merkezlerinde tıpkı nükleer santrallerde olduğu gibi aynı yönetim panoları ve kontrol odaları mevcuttur. Onlar bu merkezlerde eğitimden geçerek farklı durumlarda nasıl davranacakları konusunda çok iyi bilgi ediniyorlar. Çünkü bu duruma alışık olmalılar. Ondan sonra faaliyette olan nükleer santralde çalışarak aldıkları eğitimi takip edecekler.”

“Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ndeki Çalışmaların Değerlendirmesi Yapıldı” başlıklı içerik “haberler.com” sitesi tarafından yayınlanmış olup tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: “Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ”

Twitter: serdardurmus92

İnstagram: _serdardurmus_

LinkedIn: serdardurmus92

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİMO’dan Merkezi Online Seminer
Sonraki İçerikÇimento Mühendisliği El Kitabı
Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ
1992 yılında Malatya' da doğdu. 2010 yılında Dumlupınar Lisesi' nden mezun olduktan sonra 2011 de elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Üniversitede güneş enerjisi santralleri üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında mezun olup iş hayatına atıldı Biraz deneyim edindikten sonra 2016 yılında işten ayrıldı. Aynı yıl içinde Mersin Üniversitesi’ nin inşaat teknolojisi bölümünü kazandı. Hem okuyup hem de şantiye şefliği yaptı. Bunlara devam ederken kendi alanından kopmamak için elektrik ve elektronik mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapmak için Mersin Üniversitesine kayıt yaptırdı. 2018 yılında inşaat teknolojisi bölümünü bitirince çalıştığı işten ayrıldı. Yüksek lisansı devam ederken güneş enerjisi sektöründe çalışmaya başladı. 2019 yılında yüksek lisansını bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Döndükten sonra aynı iş yerinde devam etti. 2021 yılının ilk günlerinde kendi işini kurmak için ayrıldı. Güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.