Düzenleyen: İnş. Müh(stu). Adil MİRDESLİ

 

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Atık lastikleri geri dönüştürmenin bir yolu “kauçuk asfalt” üretiminde kullanmak. Sıradan asfalt üretiminde kullanılan zift ile araba lastiklerindeki kauçuğun karıştırılmasıyla elde edilen bu malzeme, bugün de dünyanın çeşitli bölgelerinde yol yapımı için kullanılıyor. Üstelik sıradan asfalta göre hem daha ucuza mal oluyor hem daha iyi performans gösteriyor hem de çevreye daha az zarar veriyor. Ancak günümüzde kullanılan kauçuk asfalt ile ilgili bazı sorunlar var. Kauçuk ile zift arasındaki önemli yoğunluk farkı olduğu için uzun süre depolarda bekletilen kauçuk asfalt yeniden kauçuk ve zifte ayrışıyor.

En uygun bitüm oranının belirlenmesi ile atık katkılı asfalt betonu üretimi gerçekleştirilmiştir. Yukarıda verilen atıklar % 2, 4, 6 ve 8 oranlarında katılmıştır. % 8 oranında atık katılarak hazırlanan numuneler olumlu sonuç vermediğinden, atık ilavesi % 2, 4, 6 oranları ile sınırlandırılmıştır. Her oran için 3’er tane numune hazırlanmıştır. Ayrıca atıklar soğuk ve deney sıcaklığında (160 oC) ayrı ayrı ilave edilmiş ve sonuçlar alınmıştır. Bahsedilen deneyler 50-70 ve 70-100 penetrasyonlu bitümlerin her ikisi için de tekrarlanmıştır.

Örneğin; Ülkemizde 15.000 km bölünmüş yol yatırımı yapılmaktadır. Bu yatırım 20m genişlik ve 12 cm kalınlık için, 90.000.000 ton malzeme gerektirir. Bu asfalt betonunun % 2 sinde atık lastik kullanılması durumunda, 180.000.000 araç lastiğinin etkin bir şekilde kullanılabileceği sonucuna götürür. TÜPRAŞ’ın 2005 yılı toplam bitüm satışı 1.388.000 ton’ dur. Bu bitüm miktarına göre üretilebilecek asfalt betonunda da önemli miktarda atık lastik kullanılabilir. Atık lastiklerin öğütülme maliyetleri ve uygulamada üretim aşamasında ilave maliyetler bağlamında sorun oluştursa da, sürdürülebilir bir yaşam ve ülke ekonomisi için olumlu olacaktır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.