Son dönemlerde yaşanan olaylar nedeniyle riskli binaların tespit edilip boşaltılması, kentsel dönüşümde yeni yol haritasının belirlenmesi ve müteahhitlere yönelik yeni düzenlemeler yapılması gibi konular ülkenin gündemine oturmuştur. Haliyle bu konular konuşulurken, bina tamamlama sigortası da akıllara gelmeye başladı. Herkesin bildiği gibi bu konuda da gerekli yasal düzenlemeler yapıldı. Kısacası; müteahhitler ya bina yapım bedelinin yüzde 10’unu teminat olarak ortaya koyacak ya da zorunlu olarak bina tamamlama sigortası yaptıracak.

Sigortacıya Ağır Sorumluluk

Hürriyet haber sitesi yazırı Noyan Doğan, kentsel dönüşümde Bina Tamamlama Sigortasının çok önemli olduğuna değinmiş olup, “Bina tamamlama sigortası ile Fikirtepe’de yaşananlar gibi tüketici mağduriyetinin önüne geçilebilir, inşaatlar da yarım kalmaz. Ama bir sorun var; mevcut haliyle bina tamamlama sigortası uygulanmaz, uygulanamıyor da zaten. Ne sigorta şirketleri bu sigortayı yapmak istiyor ne de müteahhitler yaptırmak istiyor.” diyor. Peki neden yaptırmak istenmiyor?

İnşaat, Sigorta Şirketinin Uzmanlık Alanı Değil! 

Bina tamamlama sigortası ile sigorta şirketi önce müteahhidi mali açıdan inceleyecek ardından da inşaat süresi boyunda hem müteahhidi hem de inşaatı denetleyecek. Buda sigorta şirketine çok ağır bir sorumluluk yüklemekte. Sigorta şirketleri de bu sorumluluktan kaçınıyor. Hem uzmanlık alanları olmaması hem de yurtdışından bu sigorta için teminat bulamama korkusu nedeniyle sigorta şirketleri çekimser davranıyor ve sigorta yapmıyor. Peki ya müteahhitler?

Denetlenmek ve Mali Yük Müteahhitti Caydırıyor!

İşin sigortacı boyutuna ilave olarak bir de müteahhit boyutu bulunuyor. Müteahhit, sigorta şirketi tarafından, inşaat şirketinin mali yapısından projesine kadar incelenmesi ve risk değerlendirmesi yapılmasından rahatsızlık duyacaktır ve müteahhidin işine gelmecektir. Çünkü müteahhit açısından hem sigorta şirketinin inceleme sonrası olur vermemesi hem de maliyeti artıracak ek tedbirler talep etmesi sorun oluşturacaktır. Malum, sigorta şirketi her önüne gelene sigorta yapması beklenemez; hele ki, bazı inşaat şirketlerinin iflas ettiği, bazılarının kaçarak geride binlerce mağdur bırakması gibi yaşanmışlıklar varken.

Şartlar Yeniden Belirlenecek

Bina tamamlama sigortası dünyada uygulanan bir sistem olup uygulamalarında da bizdeki gibi ya tüketicinin ödediği para yasal faizi ile birlikte sigorta şirketi tarafından geri ödeniyor ya da sigorta şirketi binayı tamamlayıp, tüketiciye teslim ediyor. Konut teslim etmenin pek tercih edilen bir yöntem olmadığını belirten Doğan, genellikle dünya uygulamalarında tüketiciye para ödendiğini belirtiyor.

Peki, sorunlar bunlarsa bina tamamlama sigortası uygulanamaz mı?

Uygulanabilir. Ancak uygulamanın önündeki engellerin kaldırılması ve taraflar arasında ortak bir noktada anlaşılması gerekiyor. Bu konuda açıklama yapan Doğan, “Birincisi, sigorta şirketlerinin bu konudaki teminat sorununun, bir başka ifadeyle reasürans sorununun çözülmesi gerekiyor ki, sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olacak ve önümüzdeki günlerde kurulacak olan Türk Reasürans Anonim Şirketi, vereceği reasürans desteği ile bu sorunu çözecek. İkincisi, sigorta şirketlerine ağır gelen bina tamamlama sigortası şartlarının yeniden ele alınması gerekiyor ki, bura da bazı değişiklikler yapılacağını duydum. Diyeceğim o ki, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve sigorta şirketlerinin ortaklaşa belirleyeceği bir model ile bina tamamlama sigortası çok rahat uygulanır. Böylece tüketici mağduriyeti önlenir, kentsel dönüşüm de hedeflenen de daha hızlı gerçekleşir.” dedi.

5 Yıldır Var Ama Yaptıran Yok

Bina tamamlama sigortasının bugünün konusu olmadığını söyleyen Doğan, “2012 yılında dönemin büyük inşaat şirketi, ardından birkaç şirketin daha iflas etmesi, binlerce kişinin de mağdur olması üzerine dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, maketten konut alanların mağdur olmaması için gündeme bina tamamlama sigortasını getirdi.” dedi. Sigorta şirketlerinin tüm itirazlarına rağmen 2014 yılında uygulamaya giren bu sigorta uygulaması yaklaşık 5 yıldır var ama taraflarca uygulanmamaktadır. Dileriz bu konuda gerekli adımlar atılır ve tüketicinin mağdur olmaması sağlanır.

 

‘Bina tamamlama sigortası ile tüketici mağdur olmayacak, inşaatlar yarım kalmayacak’ adlı içerik Noyan Doğan tarafından hazırlanmış ve ilk olarak Hürriyet haber sitesinde yayımlanmıştır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.