Bir mimari proje kolay çizilmiyor…

Günümüzde hayat şartlarının değişmesiyle birlikte insanlar kendi ergonomilerine göre binaları tercih ediyorlar. Bundan dolayı Mimari Proje çizilirken, her ayrıntısı düşünülmeli. Mimari projeler bir sistematik dahilinde çizilmeli.

0
883

Günümüzde hayat şartlarının değişmesiyle birlikte insanlar kendi ergonomilerine göre binaları tercih ediyorlar. Bundan dolayı Mimari Proje çizilirken, her ayrıntısı düşünülmeli. Mimari projeler bir sistematik dahilinde çizilmeli.

Bir yapının inşasında dış görünüşü, iç dekorasyonu ve çevresinin düzenlenebilmesi için detaylı ve dikkatli bir şekilde mimari proje hazırlanmalıdır. Bu proje hazırlama aşamasında bina ile ilgili tüm verilen toplanması ve araştırılması gerekir. Aynı zamanda bu proje hazırlama aşamasındayken binayı kullanacak olan kişi ya da kişilerin yaşam tarzının göz önünde bulundurulması gereklidir. Mimari proje hazırlanırken binanın hem kullanışlı ve sağlam hem de estetik olmasına özen gösterilmelidir.

 

Neden Mimari Proje Hazırlanmalı?

Mimari proje inşaat izni için gerekli şartlardan biri olarak gözükmesine rağmen asıl amacı sadece bu değildir. Hayalinizdeki binaya sahip olabilmek için mutlaka mimari projeye ihtiyacınız vardır. Binaların yapım aşamasında hem iç hem de dış görünümünün ve kullanım alanlarının doğru bir şekilde tasarlanması, estetik bir görünüme sahip olması ve teknik detaylarının belirlenmesi için mimari proje hazırlamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir binanın yapımı için gerekli olabilecek projeler genellikle şunlardır:

 • Mimari Proje
 • Betonarme (veya ahşap, çelik) Projesi
 • Sıhhi tesisat projesi
 • Isıtma projesi
 • Havalandırma projesi
 • İklimlendirme projesi
 • Doğal gaz projesi
 • Elektrik ve aydınlatma projesi

Mimari Projenin aşamaları nelerdir?

Fikir Projesi: Mimarın verilen konu üzerinde ilk düşüncelerini ortaya koyduğu projedir.

Avan Projesi: Gerçekleştirilecek bir yapı konusundaki ilk düşüncelerin plan, kesit ve görünüşlerle belirtildiği öneri projesidir. Avan proje aynı konunun ayrı birkaç çözümünü göstermek üzere birden çok proje halinde de düzenlenebilir. Avan projenin normal ölçeği 1:200 olup çok büyük konularda 1:500, küçük konularda ise 1:100 ölçeği kullanılabilir. Avan projede, kullanış biçimi gösterilmek amacıyla hareketli ve sabit donatım ile sıhhı tesisat cihazları(lavabo, küvet, klozet vb.)çizilir. Plan, kesit ve cephelerde insan, ağaç, taşıt gibi öğeler gösterilebilir; renk kullanılabilir.

Kesin Proje: Avan proje üzerindeki inceleme ve kararlara göre düzenlenen projedir. Bu projenin ölçeği genellikle 1:100 olup bu ölçek çok büyük veya çok küçük yapılarda değiştirilebilir. Kesin projeye dayanılarak aşağıdaki proje ve hesaplar düzenlenir.

Yapı uygulama projesi:Strüktüre ilişkin avan proje ile statik(betonarme, ahşap çelik vb.) hesap ve projeleri, Tesisat avan projeleri ve ilk hesaplar (ısıtma-havalandırma, sıhhı tesisat, elektrik ve doğalgaz tesisatı) projedir.

Birinci keşifler:Bu amaçlara hizmet edebilmesi için kesin proje, teknik bir proje niteliğinde çizilir; inşaata bağlı olmayan mobilya, insan, ağaç vb. bu projede gösterilmez; renk kullanılmaz ve ozalit kopya yoluyla çoğaltma olanağı sağlamak üzere çoğunlukla saydam kağıda (aydingere) çizilir. Bu proje inşa edilecek bölümlerin(özellikle kaba yapı) biçimlerini ve ana boyutlarını yukarıda belirtilen amaçlara uygun olarak açık ve kesin bir şekilde vermelidir. Kesin projede ayrıca mahal numaraları da gösterilir.

Uygulama Projesi: Bir yapının inşaatını yürütebilmek üzere düzenlenen projedir. Bu projenin normal ölçeği 1:50´ dir. Ancak çok büyük yapılar için 1:100 ölçeği kullanılabilir. Bir uygulama projesinde genellikle şu çizimler bulunur:

 • Farklı katların planları
 • Yeterli sayıda düşey kesit
 • Çatı ve/veya teras planları
 • Temel planı (statik projesinde gösterilmiyorsa)
 • Kanalizasyon planı (tesisat projesinde gösterilmiyorsa)
 • Şantiye organizasyon planı
 • Kazı planı

Uygulama projesi, inşa edilecek bölümlerin (özellikle kaba yapı) biçimlerini ve bütün boyutlarını açık ve kesin bir şekilde verir. Bu projenin, detay projenin sonuçlarını da kapsaması gerektiğinden her iki proje çalışması birlikte sürdürülür. Böylece kesinleşen detaylar uygulama projesine yansıtılır. Uygulama projesi de kesin proje gibi teknik bir proje olduğundan, burada da inşaatla ilgili olmayan şekillere yer verilmez.

Düzenleyen; Mimar Aynur Duysak

LinkedIn; https://www.linkedin.com/in/aynur-duysak-4b0014151/

@duysakaynur

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.