CAMİ TASARIMI FİKİR YARIŞMASI

Camiler, gerek toplumsal hayatın içindeki yerleri, gerekse kutsal ve mistik sembol niteliği taşımaları açısından çok önemli yapı türlerindendir.

Zengin İslam mimarlık geleneğinde camiler, ibadethanenin sosyal hayatın merkezinde yer almasını sağlayacak donatılar, farklı işlevlerle birlikte ele alınmış, ulaşım, iklim, topografya, malzeme, insan ölçeği önemle gözetilmiş, inşaa edilen mekânın strüktür, sembolizm ve oran meseleleri ele alınmış, taş, tuğla, ahşap ve benzer malzemeler kullanılarak oluşturulan strüktürel elemanların tezyiniliği yanında çeşitli satıh düzenleme imkanları, bezeme, hat kullanımı, tabii, suni aydınlatma ile zenginleştirilerek caminin sosyal ve dini ruhunu yansıtan pek çok ibadethane mekanı oluşturulmuştur.

Ülkemiz cami mimarisinde çok zengin bir tarihi birikime sahip olmasına karşın günümüzde, eskinin çoğunlukla başarısız taklidinden veya kimliksiz tasarımlardan  öteye geçilemeyip beklentiler karşılanamamıştır. Bu nedenle, önerilecek camiler bir yönüyle geleneksel tecrübeyi içselleştiren, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan, aynı zamanda günümüzün  imkânlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımı ile ele alınabilir.

Yarışmanın amacı İslam dinin ibadethane mekanı olan camilerin, çeşitli yan işlevler ile desteklenmiş bir odak olmasına yönelik  fikirlerin paylaşımının sağlanmasıdır.

Yarışmaya mimarlar katılabilecektir. Yarışmaya ekip olarak katılım sağlanması durumunda ekip başının mimar olması şartıyla, ilgili meslek gruplarından (şehir planlama, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, mühendislik, ilahiyat, sosyoloji, mimarlık tarihi, sanat tarihi vb.) bir ekip oluşturulabilir. 

Konunun niteliğine bağlı olarak diğer meslek gruplarından (iç mimarlık, peyzaj, mühendislik vb.) danışmanlık hizmeti alınabilir.

Belirtilen hedef ve beklentiler doğrultusunda; Yarışmaya katılmak isteyenler projenin son teslim tarihi olan 10 Nisan 2019 tarihine kadar yarışmaya katılım için gerekli olan bilgi ve belgeler ile başvuruda bulunabilecektir.

Daha detaylı bilgi için lütfen şartname ve yarışma takvimi  inceleyiniz.

YARIŞMANIN KATEGORİLERİ:

Yarışma 2 ayrı kategoride düzenlenmektedir:

1.Kategori: 200 kişilik cami

2.Kategori: 1000 kişilik cami

YARIŞMA YERİ

Yarışmacıların topografya iklim ve çevresel koşullarını dikkate alabilmeleri için Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde seçilen tasarım alanları şartname ekinde belirtilmiştir. Yarışmacıların yer görme zorunluluğu yoktur.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI:

Yarışmaya mimarlar katılabilecektir. Yarışmaya ekip olarak katılım sağlanması durumunda ekip başının mimar olması şartıyla, ilgili meslek gruplarından (şehir planlama, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, mühendislik, ilahiyat, sosyoloji, mimarlık tarihi, sanat tarihi vb.) bir ekip oluşturulabilir. Öğrenciler ekipte ancak “yardımcı” olarak yarışmaya katılabilirler.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın İlanı: 28.12.2018

Sorular için son gün : 27.01.2019

Cevapların İlanı: 12.02.2019

Proje Teslim Tarihi: 10.04.2019

Jüri Toplanma Tarihi: 18.04.2019

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 03.05.2019

Kolokyum ve Sergi Tarihi: www.camitasarimi.com web adresinde ilan edilecektir.

200 Kişilik Cami İçin

Birincilik Ödülü
 90.000 TL

İkincilik Ödülü 

70.000 TL

Üçüncülük Ödülü

50.000 TL

3 Adet Mansiyon

25.000 TL

1000 Kişilik Cami İçin

Birincilik Ödülü
110.000 TL

İkincilik Ödülü

80.000 TL

Üçüncülük Ödülü

60.000 TL

3 Adet Mansiyon

35.000 TL

*Her iki kategori için 2’şer adet 20.000 tl değerinde satınalma ödülü verilecektir

Yarışma şartnamesi ve detaylı bilgiye www.camitasarimi.com web adresinden ulaşabilirsiniz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.