AVRUPA ÇELİK KÖPRÜ ÖDÜLLERİ’nin amacı, çeliğin inşaat, üretim, ekonomi ve mimarideki birçok avantajını vurgulayan olağanüstü çelik ve kompozit köprülere Avrupa çapında tanınırlık kazandırmaktır.

Ödüller, ECCS tam üye ülkelerinde çelik yapıların imal edildiği çelik ve kompozit köprülere verilmektedir. Ödüle aday gösterilen Eser, son üç yıl içinde tamamlanmış ve kullanıma hazır olmalıdır. Ödülün kapsamı; köprüler, yaya köprüleri ve yenileme projeleri (büyük güçlendirme, genişletme veya iyileştirme) içindir. Ödüller iki yılda bir verilmektedir.

Profesyonel Jüri, 2022 Avrupa Çelik Köprü Ödülleri’nin kazananlarını belirlemek için 31 Mayıs 2022’de Brüksel’deki ECCS Ofislerinde bir araya geldi. Aralarında ECCS’in ilk kadın yönetim kurulu üyesi ve ilk kadın başkanı olan, Charles Massonnet Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI TİRYAKİOĞLU ile 2017 yılında Danimarka’da Avrupa’nın en iyi projesi seçilen ilk mimar olan Ahmet ALATAŞ’ın da bulunduğu jüri, Avrupa’nın dört bir yanından alınan 23 proje arasından, üç kategoride birinciyi seçti. 21 Eylül 2022 tarihinde yeşil bir gezegeni hedefleyen 10.Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu çerçevesinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 2022 ESBA Töreni’nde kazananların ödülleri verilecek. 

Türkiye’den katılan 2 köprünün de ödül aldığı liste şu şekilde oluştu;

1-KARAYOLU ve DEMİRYOLU KÖPRÜLERİ Kategorisi
1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye – Yapı Merkezi

2-JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Modüler Köprü Ödülü
Peru Modüler Köprü – MİM Mühendislik

El Nino Kasırgası sonucunda Peru’daki birçok köprü kullanılamaz hale gelirken Peru Ulaşım ve İletişim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 148 modüler köprü projesinin çelik yüklenicisi MİM Mühendislik İnşaat Çelik End. San. Tic. A.Ş de 2.cilik ödülüne layık görüldü.

3-BİSİKLET ve YAYA YOLLARI Kategorisi
Bridge De Lille Langebro, Danimarka

Detay için TIKLAYINIZ

Yazı inşaat mühendisi Gülcan Ay tarafından tucsa.org/tr de 04.07.2022 de yayımlanan duyurudan düzenlenmiştir. 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.