Çığ bölgesinde arama kurtarma faaliyetleri yeniden başladı!

Van’da çığ düşmesi sonucu meydana gelen felaketin yaşandığı bölgede ara verilen arama kurtarma çalışmalarına yeniden başlanacak.

0
283

Van’da çığ düşmesi sonucu meydana gelen felaketin yaşandığı bölgede ara verilen arama kurtarma çalışmalarına yeniden başlanacak.

Van’da 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği çığ felaketinin yaşandığı bölgede, olumsuz hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına ara verilmişti. Hava şartlarının düzelmesinin ardından, Van – Bahçesaray Karayolu Karabet mevkiinde arama kurtarma çalışmalarına yeniden başlanacağı bilgisi geldi.

Öte yandan, Van Bahçesaray’daki çığ düşmesi olaylarını araştırmak için İçişleri Bakanlığı 3 mülkiye müfettişi görevlendirdi. Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Van – Bahçesaray karayolu Karabet geçidi mevkiinde 4 ve 5 Şubat tarihlerinde yaşanan 2 çığ hadisesini bütün yönleriyle araştırmak ve soruşturmak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.”

Van’da çığın düştüğü bölgede arama kurtarma çalışmaları tekrar başladı

AA‘dan yapılan açıklamaya göre, Van – Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığın düştüğü Karabet Tüneli’ne 4 kilometre mesafedeki bölgede, çığ altında kaldığı tahmin edilen 2-3 kişiyi arama çalışmalarına 6 Şubatta yeniden başlandı.

Çalışmalara ara verilmişti

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle çığ bölgesinde çalışma yürüten teknik ekiplerin bölgeden ayrıldığı bildirilmişti.

Arama Kurtarma Ekipleri havanın düzelmesini bekliyor

Açıklamada, hava şartlarının düzelmesinin ardından bölgeye gidecek ekiplerce, inceleme sonucu uygun görülmesi durumunda arama çalışmalarına yeniden başlanacağı, ekiplerin, bölgeye en yakın jandarma karakolunda bekletildiği belirtildi.

Zorlu hava koşulları sebebiyle zaman zaman ara verilen Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığın düştüğü Karabet Tüneli’ne 4 kilometre mesafedeki bölgede, çığ altındaki bir itfaiye erini arama çalışmalarına dün yeniden başlanmıştı.

Van Bahçesaray kara yolundaki çığ felaketinde 41 vatandaşımız vefat etti

Van Bahçesaray kara yolunda 3 bin rakımlı Karabet mevkisinde bir kepçenin kapanan yolu açma çalışması esnasında yolcu minibüsü de zincir takmak için yolda durduğu anda ilk çığ felaketi meydana gelmişti. 5 kişinin vefat ettiği çığa müdahale için giden ekibin üzerine ikinci bir çığın düşmesi sonucu maalesef 36 vatandaşımız daha hayatını kaybetmişti.

Çığın düştüğü bölgede çalışmalar yeniden başlayacak başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 08 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikVincin üzerine 40 tonluk blok düştü!
Sonraki İçerikÇevre ve Şehircilik 2020 birim fiyatları yayınlandı!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.