Karbon Salınımın Yüzde 8’i Çimento Kaynaklı Olup Küresel Isınmaya Neden Oluyor

Betonun en temel bileşeni olan çimentonun çevremizdeki pek çok yapıyı şekillendirip doğada izler bıraktığı belirgindir.

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Chatham House, dünyaya salınan toplam karbondioksitin yüzde 8’inin çimento kaynaklı olduğunu söylüyor.

Çimento sektörünün karbondioksit salınımı bir ülkenin karbondioksit salınımı olarak varsayarsak, Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırada yer aldığı öngörülüyor.

Uçak yakıtlarından daha fazla, çimento üretimi karbondioksit salınımına yol açıyor.

Sektörel bazda toplam küresel salınımın yüzde 12’sini oluşturan tarım kaynaklı salınımın hemen arkasında yer alıyor çimento.

Çimento Kaynaklı Karbon Salınımında Çin Lider

Çimento endüstrisi temsilcileri Polonya’daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında (COP24) Paris Anlaşması gerekliliklerini nasıl karşılayabileceklerini konuşmak için bir araya geldiler. Anlaşma, çimento üretiminden kaynaklanan karbondioksit salınımının 2030’a kadar en az yüzde 16 düşürülmesini gerektiğini söylüyor.

Beton, köprülerin, gökdelenlerin, otoparkların ve barajların inşasında kullanılıyor. Mimarlar ve inşaatçılar tarafından ideal bir yapı malzemesi olması nedeniyle benimsenmiş durumda.

Chatham House, Enerji, Çevre ve Kaynaklar Bölümü Müdür Yardımcısı Felix Preston, “Beton ucuz. Hemen her yerde üretebilirsiniz ve sağlam bir bina inşa etmeniz için tüm özellikleri barındırıyor” diyor.

Felix Preston, “Beton olmadan bina yapmak mümkün olmasına rağmen, kolay değil” yorumunu yapıyor.

Harekete geçmeliyiz..

Chatham House araştırmacıları, binaların dünya yüz ölçümünde kapladığı toplam alanın gelecek 40 yılda iki katına çıkacağını, bunu karşılamak için çimento üretiminin 2030’a kadar yüzde 25 artması gerektiğini belirtiyor.

Chatham House raporu, enerji verimliliğinin artırılması ve fosil yakıtlar yerine atık yakılmasının teşvikiyle ton başına üretimde karbondioksit salınımının son 10 yılda yüzde 18 azaldığını ortaya çıkardı.

Yeni kurulan Küresel Çimento ve Beton Birliği (GCCA), sürdürülebilir kalkınma odaklı dünyadaki çimento üretim kapasitesinin yüzde 35’ini temsil ediyor.

Başkan Benjamin Sporton, birliğin iklim değişimine karşı harekete geçmek de dahil olmak üzere, sürdürülebilir kalkınmaya bağlılığının bir göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Çevreci Alternatifler

Kuzey Carolina’ daki BioMason’un kurucu ortaklarından ve şirketin CEO’su Ginger Krieg Dosier, çimentoya alternatif bir bio-beton tuğla yaratma amacıyla trilyonlarca bakteri kullanıyor. Kum yerine kalıba mikro organizmaların yerleştirildiği teknik, mercanların oluşum süreciyle benzerlik gösteriyor.

Uzun yıllar süren araştırma-geliştirme çalışmaları sonucu olarak, bio-beton üretim bugün sadece 4 saat alıyor. Oda sıcaklığında gerçekleşen süreç, karbondioksit salınımının 2 ana faktörü “fosil yakıt” ve “yakma” olmadan tamamlanıyor.

Engelleyici Güçler

Şu anda çok az miktarda düşük karbon salımıyla üretilen çimento piyasada yer alıyor. Mevcut üretim seviyeleri, büyüme ve gelişme eğilimi gösteren sektörün ihtiyacını karşılamak açısından yeterli değil.

Devletlerin baskısı ya da çevreci çimento alımlarında fonlama desteği olmadan, düşük karbonlu çimento üretiminin laboratuvar ortamından bir adım öteye taşınması ve piyasaya sürülmesi mümkün olmayabilir.

Zaman daralıyor..

Geçen ay gerçekleşen Devletler Arası İklim Değişimi Paneli’nde Paris Anlaşması’nda belirtildiği gibi küresel sıcaklık ortalamasının 1,5-2 derece düşülmesi gerektiği tartışıldı. Bu 2030′ a kadar karbondioksit salımının 2010’da bulunduğu seviyenin yüzde 45 altına çekilmesi anlamına geliyor.

BioMason CEO’su Ginger Krieg Dosier, duruma ilişkin iyimser olmak için nedenlere sahip:

“Piyasa talebi, yenilikçi teknolojiler ve iklim değişikliğine dair artan endişeler, inşaat sektörünü geniş anlamda alternatif yapı malzemelerine adapte olacağı noktaya yaklaştırıyor.”

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.