DASK tarafından Elazığ’a 31 milyon lira ödeme yapıldı!

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra, DASK tarafından vatandaşlara 31 milyonu lirayı aşkın ödeme yapıldı. DASK’a göre, hasarlı binalara düzenlenen poliçeler teminat kapsamında değil.

0
408

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra, DASK tarafından vatandaşlara 31 milyonu lirayı aşkın ödeme yapıldı. DASK’a göre, hasarlı binalara düzenlenen poliçeler teminat kapsamında değil.

DASK tarafından 23 bin hasar ihbarı kaydedildi

DASK tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası şu ana kadar Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na 23 bin hasar ihbarı yapıldı.

Merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından hızla hasar ihbarlarını alan DASK, hasar tespit çalışmaları için eksper görevlendirmelerini yapmaya başladı.

Elazığ, Malatya ve çevre illerden Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi için 2 Mart itibarıyla yapılan hasar ihbarı sayısı 23 bini buldu. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bölgede, şu ana kadar sonuçlanan dosyalar üzerinden söz konusu illerde yaşayanlara DASK tarafından 31 milyon Türk Lirası’nı aşkın ödeme gerçekleştirildi.

Sigortalanan konutların oranı yarıya yaklaştı

Şu ana kadar söz konusu illerde gerçekleşen Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sayısı;

  • Elazığ’daki 123 bin 310 konuttan 54 bin 925’i,
  • Malatya’da da 165 bin 690 konuttan 72 bin 582’i

Elazığ Depremi sonrası depreme karşı sigortalanan konutların oranı;

  • Elazığ’da yüzde 44,50’ye,
  • Malatya’da ise yüzde 43,80’e yükseldi.

Türkiye genelinde ise toplamdaki 17 milyon 682 bin 80 konutun yüzde 54,90’ına Zorunlu Deprem Sigortası yapılmış durumda.

Yapılan açıklamada, kurulduğu günden bu yana 37 bin 498 hasar karşılığında vatandaşlara DASK tarafından 240 milyon lirayı aşkın tazminat ödendiği bildirildi.

“Hasarlı binalara düzenlenen poliçeler teminat kapsamında değil”

Resmi internet sitesi üzerinden DASK tarafından önemli bir duyuru paylaşıldı. Buna göre, 24 Ocak ve sonrasında gerçekleşen Elazığ depremlerinden sonra oluşan hasarlı binalara düzenlenecek sigorta poliçeleri teminat kapsamı dışında değerlendirilecek.

AloDask125 çağrı merkezi

Vatandaşlar, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi kapsamındaki hasar ihbarlarını aşağıda belirtilen yöntemler ile yapabiliyorlar;

  • AloDask125 çağrı merkezi veya sesli yanıt sistemi üzerinden ve
  • www.dask.gov.tr” internet sitesi üzerinden.

DASK, Elazığ’a 31 milyon lira ödedi başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 04 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikÇinlilere İstanbul’dan Kötü Haber!
Sonraki İçerikKuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Çatalca Bağlantısı Hizmete Giriyor!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.