Depreme Karşı Teknolojik Önlem Almalı mıyız

Son günlerde yaşanan depremler ve uzmanların deprem uyarıları dikkat çekiyor. Peki depreme karşı hazırlıklı mıyız? Teknolojik önlem almalı mıyız?

Deprem ülkesi Japonya’da geliştirilen depreme dayanıklı bina teknolojilerini Türkiye’de uygulayan, teknolojinin gücüne inanan Alacalı İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcısı / Yüksek İnşaat Mühendisi Birol Doyranlı ile görüşme gerçekleştirdik ve depreme karşı teknolojik önlem konusundaki tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Sqrim Sistemi 30 yıldır başarı ile uygulanıyor

2018 yılı içerisinde Japonya’nın en büyük firmalarından biri olan Sumitomo Mitsui ile iş birliği anlaşmasına imza attıklarını ifade eden Doyranlı, Japonya’da çok katlı (50 kat) yapılarda yaklaşık 30 yıldır başarı ile uygulanan, Sqrim Sistemi olarak adlandırılan, patentli-ön üretimli çok katlı yapım sisteminin Türkiye’deki uygulayıcısı olduklarını bildirdi.

Şekil 1 – Ala-Sawa

2019 yılı içerisinde Sqrim ve ard germeli Ala-Sawa yüksek deprem dayanımlı Japon Bina Yapım Sistemleri ile yeni projeler üretmeye devam edeceklerini kaydeden Doyranlı, “Konvansiyonel inşaat yöntemlerinden 2.5 daha az sürede, örneğin 200 bin metrekare inşaat alanına sahip bir binanın kaba inşaatını yedi ay da bitirebilme gücümüz ile 2018 yılı son çeyreğinde piyasadan aldığımız talepler ve gördüğümüz ilgi bizi mutlu etti. 2019 yılı ve sonrasında kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Fark yaratma gücümüzü, çok katlı konut ve lojistik depo binalarını hızlı, ekonomik ve depreme yüksek dayanımlı anahtar teslimi hizmeti vererek göstereceğiz” dedi.

 

“Van depreminde hiç hasar almayan binayı biz yaptık”

Van’da Japon bina yapım teknoloji sistemiyle oluşturdukları 8 katlı, alt germeli bir bina yaptıklarını ve maddi manevi çok büyük hasarlara yol açan Van depreminden, bu binanın hasar bile almadığını vurgulayan Doyranlı, “Ön üretim sistemi ekonomik, inşaat hızı yüksek, üretim ve montaj yöntemi kolay, dayanıklı ve her şeyden önemlisi kaliteli. Depremden sonra yıkılmayan ve hasar görmeyen binamızı görenler birçok talepte bulundu. Bizler de çok sayıda ev ve okul yaptık” dedi.

Ön üretimli yapı neden önemli?

Ön üretimli yapıların 5 avantajı olduğunu belirten Doyranlı, “Birincisi ekonomik, ikincisi performans sonra inşaat hızı yüksek, üretim ve montaj yöntemi kolay, dayanıklı, sonuncusu da kaliteli. Ard germe sisteminde depreme karşı elastik özelliği olan halat kullanıyoruz. Bu binanın depremden sonra eski haline geri gelmesini sağlıyor. Bu sistem kaba yapıda normal inşaata göre iki kat daha hızlı. Kullanılan elemanlar fabrikada üretildiği için sahada çalışan kişi azalıyor. Elemanlar mühendis kontrolüyle fabrikada yatay ortamda üretiliyor” dedi.

 

Saygılarımla,

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.