Herkesin elinde bir şekilde sanal dünyaya bir geçiş yardımcısı var. Kiminde küçük bir telefon, kiminde bilgisayar, kiminde televizyon… Sayısız şekilde bağlantı yapabilen bir dünya burası.Yaş sınırı yok ! Konuşmayı yeni öğrenen bir melekten tutunda 70 yaşında daha cep telefonunun icadına yeni ısınmış bir erişkinde de bu dünyadan bir iz var. Peki tehlikenin farkında mısınız?

Eskilerden dem vurarak örnek vereceğim; Önceleri organik beslenme varmış mikrop neydi hastalık neydi bilmezmiş insanlar. Ayaklarında lastik ayakkabı tarlada suyun çamurun içinde hem çalışır hem çocuk büyütürlermiş hiç bişeycikte olmazmış sonraları beslenmeler pakete girmiş fabrikasyonlar başlamış radyasyon denilen illet her yere girmiş ve hiç alışkın olunmayan bir hastalık yayılmaya başlamış: KANSER. Şimdilerde ise insanların hayatını kolaylaştıran bir tıkla bilgilendiren, alışveriş yaptıran hatta bir tıkla üne kavuşturan mucizevi ve bir o kadar da tehlikeli bir salgı: İN-TER-NET

Tıpkı kanser gibi dizanteri gibi salgına yol açan ve önlemi alınması gereken hastalılardan oldu. Hatta Yeşilay bile bu bağımlılık hakkında sempozyumlar düzenliyor. Birçok dalları var bu bağımlılığın en tehlikeli ise sosyal medya bağımlılığı. Kendi hayatından nefret eden bireyler, mutsuz, saldırgan ve sürekli ağlamaklı yüzler, Sahte maskelerin ardında psikolojisi dibe vuran bireyler. Uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemem az çok çevrenizde ruhen ve bedenen zarar gören insanları görüyorsunuzdur. Hele ki en üzüldüğüm gruplar 1-15 yaş arası çocukluk ve erişkinliğe adım atacak miniklerimiz.Bu ağdan kuturlamayan beyni donan ve özgüvenini kaybetmiş neslimiz…

 Tabi bu boyutta zararı olan bu dünyanın suçluları eksik olur mu ! ?Bağımlılıktan kurtulamamış ve sosyal hayattan tamamen elini eteğini çekmiş kişiler de karşıyla yüz yüze olmadığı için daha rahat saldırma eğilimi görüyoruz . Kötü yorumla, tacizler, aşağılamalar… Bunun sonucunda da Siber Zorbalar çıkıyor. Evet doğru okudunuz bu bağımlılığın suçluları bile mevcut.

Evet iyiye kullanılınca müthiş bir nimet dijital dünya fakat ne kadar eliniz ayağınız hatta gözünüz kulağınız olsa da kendinizi gerçek sosyal hayatınızdan soyutlamayın. Kendinize çevrenize özelliklede çocuklarınıza bu konuda dikkat edin ve yönlendirin. Çocuğu tv karşına koyup saatlerce kaybolmayın okuldan gelen çocuğunuzu tabletle susturmayın eşinizi annenizi yakınlarınızı instagrama facebooka  sosyal medyaya değişmeyin kendinizi yalnızlaştrımayın sohbet edin . Şuan yapılan hata sadece o kişiye kaybettirmiyor tüm neslimize kaybettiriyor.

Lütfen yorumlarınızı bilgilerinizi yorum bölümünden paylaşınız.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Saygılarımla

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
Mimar Merve AKPAK
2015 Yılı Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunuyum.Mezun olduğum yıl bir süre bireysel daha sonra özel bir firmada çalıştım. 2017 yılından itibaren Kamuda İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde görevime devam etmekteyim. Mimari Görselleştirme , Restorasyon ve Projelendirme Alanlarında Çalışıyorum. Dünya Çapında Tasarımlar ve Ülkemizdeki Uygulama Projelerini takip ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.