Doğayı tasarım ile evinize getiren peyzaj fikirleri!

Doğayı tasarım yoluyla evinize getiren peyzaj fikrini tartışıyoruz. Bu fikirlerden bazıları büyük evler için, bazıları ise küçük şehir apartmanları için çalışacak kadar basit. İşte doğaya uygun peyzaj fikirleri...

0
205

Doğayı tasarım yoluyla evinize getiren peyzaj fikrini tartışıyoruz. Bu fikirlerden bazıları büyük evler için, bazıları ise küçük şehir apartmanları için çalışacak kadar basit. İşte doğaya uygun peyzaj fikirleri…

İnsanoğlu eski çağlardan beri doğaya ulaşmaya çalışıyor. Doğayı içeriye getirmenin eviniz üzerinde çok güçlü bir olumlu etkisi vardır. Sadece iç ortamdaki havayı temizlemekle kalmazlar, aynı zamanda modern Hasta Bina Sendromu fenomeni ile mücadelede de faydalıdırlar.

Burada, doğayı tasarım yoluyla evinize getiren 6 peyzaj fikrini tartışıyoruz. Bu fikirlerden bazıları büyük evler için, bazıları ise küçük şehir apartmanları için çalışacak kadar basit.

1- Kapalı Verimli peyzaj Bahçeler

İster iç mekanda ister açık havada yetiştirilsin, verimli bahçeler doğayı günlük yaşamınıza tamamen dahil etmenizi sağlar. Sizi sadece doğa ile ilişkilendirmekle kalmaz, aynı zamanda evinizde sürdürülebilir, kendi kendine yeten bir yaşam tarzını teşvik ederler. Üstelik en küçük stüdyo daireler için çalışıyorlar.

Üretken bahçeler, düşük bütçeli sürdürülebilir bir çözümdür ve size kendi temiz, organik yiyeceklerinizi yetiştirmenin faydalarını sağlar. Peki, doğanın sadece devasa bahçeleri ve lüks apartman daireleri olan milyarderler için olduğunu kim söyledi?

2- Dikey bahçeler ve yeşil duvarlar

Yeterli yatay alan yok mu? Dikey düşünün. Dikey perde veya duvarda bitki yetiştirme tekniği genellikle “yeşil duvar” olarak adlandırılır. Duvar tamamen plantasyonla veya kısmen kapatılabilir. Bitkileri beslemek için besleyici su, dikey bir yüzey üzerinden akar. Bunları elle veya damla sulama ile sulayabilirsiniz, her ikisi de iyi çalışır.

Ancak dikey bahçelerin bakımı verimli bahçelerden biraz daha zordur. Öte yandan, avlu bahçelerine kıyasla nispeten az bakım gerektirirler. Ayrıca bir odanın gerçek odak noktası olabilirler.

3- Su perdeleri ve su kaynakları

Su çeşmeleri, su kaynakları ve havuzlar modern konut tasarımında popülerdir. Bununla birlikte, eski uygarlıkların insanları sonsuza dek konutlara su unsurlarını entegre ediyorlar.

Su unsurları bazen ihtişamı göstermek için kullanılır, ancak asıl amaçları lüks apartman daireleri ve lüks villaları dekore etmekten daha iyidir. Sıcak ve kurak iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, bir su elementi havayı nemlendirir ve ortamı soğutur. Bu arada, sizi doğaya bağlarlar.

4- Dağcılar ve sürüngenler

Doğanın kelimenin tam anlamıyla evinizin her yerine tırmanabileceğini biliyor muydunuz? İsteğiniz kolayca yerine getirilebilir. Asmalar, dağcılar ve sürüngenler gibi bitkiler kurun. Herhangi bir evi içten dışa gençleştirir. Ayrıca, ona Akdeniz havası verirler ve ekimi inanılmaz derecede kolaydır.

Bu bitkiler doğal olarak kendilerini evin her tarafına yayılmaya davet ediyor ve bakımı çok kolay. Böylece, rengarenk “Begonviller” in pencerenize girmesinin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bunları entegre etmenin en etkili yolu, onları dış mekan verandanızın / terasınızın çatısında kullanmaktır. Bu, en kolay ve en ucuz peyzaj fikirlerinden biri olarak kabul edilir.

Kaynak: Evinizi doğa ile bütünleştirmek için 6 peyzaj fikri’ başlıklı yazı 24 Ekim 2020 tarihinde inşaatnoktası sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.