Ekim 2021 Kira Artış Oranı belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Ekim 2021 kira artış oranı belli oldu.

0
91

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Ekim 2021 kira artış oranı belli oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül 2021’de yıllık yüzde 19,58 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eylül 2021’de, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 19,58 arttı. TÜFE artışı aylık bazda yüzde 1,25 oldu. Açıklanan bu aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Ekim 2021 kira artış oranı da netleşti.

Eylül 2021 TÜFE yıllık değişim oranları (%)

Eylül 2021 Tüketici Fiyat Endeksi değişim oranları. (Kaynak: TÜİK)

TÜİK’e göre 2021 yılı Eylül ayında TÜFE;

  • bir önceki aya göre %1,25,
  • Eylül ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,04,
  • bir önceki yılın aynı ayına göre %19,58 ve
  • on iki aylık ortalamalara göre %16,42 artış gerçekleşti.

12 aylık ortalama artış oranı konut kiralarında yapılan artış oranını belirliyor.

Ekim 2021 kira zam oranları belli oldu

TÜİK, 12 iki aylık ortalama TÜFE artış oranını, Eylül 2021 TÜFE verilerine göre, yüzde 16,42 olarak açıkladı. Bu yüzde 16,42 artış oranını, konutlarda Ekim 2021 kira zam oranı olarak baz alacağız. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Evini kiraya veren konut sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor. Buna göre konut sahipleri Ekim ayı içerisinde zam yapacak ise, yüzde 16,42‘den fazla zam yapamayacak.

Ana harcama gruplarına göre TÜFE oranları

Eylül 2021 Ana harcama gruplarına göre TÜFE ve değişim oranları (%)

Eylül ayı TÜİK verilerine bakıldığında ana harcama gruplarının yüzde 15,36’sını konut harcamaların aldığını görüyoruz. Değişim oranlarını incelediğimizde, Konut harcamalarının bin önceki aya göre %2,34 oranında değiştiğini görüyoruz. Bu oran bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %16,57 olmuş. Bu artış oranı 2020 Eylül ayına göre ise %20,97 olmuş. Son olarak TÜİK, 12 aylık ortalama konut harcaması artış oranını %13,77 olarak açıkladı.

Ekim 2021 kira artış oranı doğrultusunda kiralar ne kadar?

Peki, kira zam oranına şu örnekler üzerinde bakalım;

  • 500 lira kira ödeyen bir vatandaş Ekim ayı itibariyle zam yapılması durumunda 582.1 lira kira ödeyecek.
  • bin lira kira ödeyen vatandaş ise 1164.2 lira kira ödeyecek.
  • 2 bin lira kira ödeyen kiracı ise maksimum 2328.4 liralık bir kira ödemesi yapacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan paylaşılmıştır.

Kaynak; Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2021 (Türkiye İstatistik Kurumu)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikHazır Beton Endeksi 2021 Ağustos Ayı Raporu
Sonraki İçerikZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE BİR ARAYA GELEN SEKTÖR PAYDAŞLARI 2022’DE ZEROBUILD SUMMIT’TE BULUŞACAK
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.