İlk revizyonlar İş Yatırım ve Goldman Sachs’tan geldi. İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Yıllık enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 16 seviyesine yaklaştıktan sonra baz etkisi ile yılın son iki ayında sınırlı oranda gerilemesini ve yılı yüzde 14’te kapatmasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Enflasyonda beklentileri aşan seviyelerin ardından kurumlar yıl sonu enflasyon beklentilerini güncellemeye başladı. İş Yatırım ve Goldman Sachs yıl sonu enflasyon beklentilerini yukarı çıkardı.

Goldman Sachs, yıl sonu manşet enflasyon tahminini yıllık yüzde 13’ten yüzde 14’e yükseltti.

Beklentilerin oldukça üzerinde gelen Haziran enflasyon verilerinin ardından rapor yayımlayan Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe,Erik Meyersson ve Murat Ünür sebze fiyatlarının ve gıda enflasyonunun düşeceğini tahmin etse de gıda enflasyonu dinamiklerinin öngörülmesinin zor olduğunu belirtti.

Raporda “Hem manşet hem de çekirdek enflasyonun yükselmeye devam etmesini ve baz etkisiyle Eylül’de tepe yapmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, “Tahminimiz faizlerin 2019’un büyük bölümünde sabit bırakılacağı yönünde. Diğer yandan ekonomik aktiviteye dair çok sayıda veri yavaşlama sinyalleri veriyor. Bununla birlikte faiz artırmanın siyasi ve ekonomik maliyetlerinin arttığını düşünüyoruz. Dolayısıyla ekonominin yavaşlayacağı varsayımıyla faizlerin sabit bırakılmasını bekliyoruz. Geniş dış açık dikkate alındığında TCMB’nin tek başına liradaki zayıflığa tepki vermesini beklemiyoruz.” denildi.

İş Yatırım da Yüzde 14’e Çekti

İş Yatırım da yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 14’e çekti. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, enflasyon verisi ile ilgili hazırladığı notta, “Bugünkü enflasyon sürprizini, enflasyon momentumunu ve önümüzdeki aylarda daha da artmasını beklediğimiz üretici fiyatları kaynaklı baskıyı hesaba katarak yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 12’den yüzde 14’e yükseltiyoruz. Yıllık enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 16 seviyesine yaklaştıktan sonra baz etkisi ile yılın son iki ayında sınırlı oranda gerilemesini ve yılı yüzde 14’te kapatmasını bekliyoruz. ” değerlendirmelerini yaptı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.