yazı üstü

Türk Lirasının döviz karşısında çok büyük oranda değer kaybetmesi ile bir çok sektör zor duruma düştüğünü hepimiz bilmekteyiz. Neredeyse her gün konkordato veren büyük firmaların haberini alıyoruz.

Sağlık Bakanlığına ait olan binaların yapımını üstlenen 5 müteahhit firması, fiyat farkı talebiyle bakanlığa dilekçe verdiler. Görüş almak üzere Sağlık Bakanlığı ilgili dilekçeleri üst yazı ile Kamu İhale Kurumuna iletmiştir.

“Fiyat Farkı Verme Yetkisi Cumhurbaşkanı’ndadır”

Kamu İhale Kurumu cevaben 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun “Fiyat farkı verilebilmesi” başlıklı 8’inci maddesinde “Sözleşme türlerine göre fiyat farkı verilebilmesine ilişkisin esas ve usulleri tespite Kamu İhale Kurumunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı yetkilidir. Sözleşmelerde yer alan fiyat farklarına ilişkin esas ve usullerde sözleşme imzalandıktan sonra değişiklik yapılamaz…” hükmünün yer aldığı,

Türk Lirasının Değer Kaybetmesi Fiyat Farkı Hesabı İçin Yeterli Değil

Ayrıca yürürlükteki Fiyat Farkı Esaslarının “Uygulama Esasları” başlıklı maddelerinde “Bu esaslara göre hesaplanan fiyat farkları, fiyat farkı ödemesine konu olabilecek tüm fiyat artışlarını kapsar. Ancak, Türk parasının yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi veya kazanması, yurtdışından temin edilen malın menşei ülkede fiyatın değişmesi veya bu Esaslarda düzenlenmeyen benzeri diğer nedenlerle fiyat farkı hesaplanamaz.” düzenlemesine yer verildiği belirtilmiştir.

“Yasal Düzenleme Yapılması Gerekli”

Yukarıda aktarılan mevzuat hükümleri uyarınca 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre yapılan ihalelere ait sözleşmelerde yer alan fiyat farkına ilişkin esas ve usullerde sözleşme imzalandıktan sonra değişiklik yapılamayacağından konuya ilişkin olarak yasal düzenleme yapılması gerektiğine değinilmiştir.

Bununla birlikte müteahhitlerin dilekçelerinde yer alan mücbir sebep başvurusunun anılan Tebliğ düzenlemesindeki usul kuralları çerçevesinde yapılması gerektiği, bu aşamada müteahhitlerin taleplerine ilişkin herhangi bir  işlem bulunmadığı belirtilmiştir.

“Fesih, Yasaklama İdarenin Sorumluluğundadır”

İlave olarak, sözleşme süreçlerinde fesih, yasaklama vb. işlemlerin yürütülmesi hususunda görev, yetki ve sorumluluk 4735 sayılı Kanun kapsamında sözleşmenin tarafı olan idarelerde olduğu, bu konuda Kamu İhale Kurumunun yapabileceği işlem bulunmadığı aktarılmıştır.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.