Geçirimli Beton Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Geçirimli beton, geleneksel betondan farklı olarak birbirine bağlı boşluklar içeren bir betondur. Betonda sadece iri agrega, özellikle de kırmataş daha fazla kullanılmakta, ince agrega kullanılmamaktadır. ... Geçirimli beton, “geçirimli kumsuz beton” veya “poroz beton” olarak da adlandırılmaktadır.

0
3267

Geçirimli Beton

Geçirimli Beton, diğer kaplama türlerinin aksine üzerine gelen suyun geçişine izin verecek şekilde tasarlanan, % 15 – % 25 arasında bağlantılı boşluk hacmine sahip, iri agregaların yoğun şekilde kullanıldığı, ince agreganın ya hiç kullanılmadığı ya da çok az bulunduğu özel bir betondur.

Geçirimli Beton Uygulamaları yağmur sularının yeraltına sızmasına ve böylece yeraltı sularının yenilenmesine olanak verir. Geçirimli Beton Uygulamaları sayesinde doğal su döngüsü korunur ve yağmur sularının yer altı suları ile buluşması sağlanır. Bu tür uygulamalar ayrıca, yüzeydeki suyun hızlı bir şekilde tahliye edilmesine olanak vererek trafik güvenliğine de katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak, Geçirimli Beton kaplama yüzey kirleticilerine bir filtre görevi görür. Araştırmalar geçirimli kaplamalara giren yağların %99’undan fazlasının biyolojik olarak parçalandığını göstermektedir.

Geçirimli Beton geleneksel drenaj sistemlerine göre daha ekonomik ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca, Geçirimli Beton sulama sistemi olarak da kullanılabilir.

Günümüzde Geçirimli Betonun en çok tercih edildiği alanlar aşağıdaki gibidir;

*Kaldırımlar ve yaya yolları
*Bisiklet yolları
*Otoparklar
*Yağmur bahçeleri
*Şev stabilizasyonu
*Seralar
*Hidrolik yapılar
*Kaldırım kenar drenajı
*Mahmuzlar ve kıyı duvarları
*Gürültü bariyerleri
*Spor tesisleri alt yapıları

Ülkemizde geçirimli beton uygulamaları son yıllarda yaygınlaşmakta olup, yağmur suyunun yeşil alanlara yönlendirilmesi, belediye yollarında parke kaplama altında kullanılarak yüzey suyunun zararlı etkilerinin giderilmesi ve yağmur suyunun istenilen alanlara yönlendirilmesi amacıyla başarılı uygulamalar bulunmaktadır.

Geçirimli Beton Uygulama Kılavuzu

Hazırlayan: İnşaat Mühendisi Gülcan Ay
e posta : gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.