Michigan State Üniversitesi’nde mühendislik araştırması yapan yazarlar, bu derece saydam güneş uygulamalarının, çatı üniteleriyle birlikte yaygın şekilde kullanılmasının, ABD’nin elektrik ihtiyacını neredeyse karşılayabildiğini ve fosil yakıtların kullanımını önemli ölçüde azaltabileceğini savunuyorlar.

MSU Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Endüstrisi Doçent Crosby Endowed, “Son derece şeffaf güneş pilleri, yeni güneş uygulamaları için geleceğin dalgasını temsil ediyor” dedi. “Potansiyellerini analiz ettik ve sadece görünmez ışığı toplayarak binaların, otomobillerin ve mobil elektronik cihazların verimliliğini arttırmak için ek işlevsellik sunarken, çatıdaki güneş enerjisi gibi benzer bir elektrik üretim potansiyeli sağlayabildiğini gösterdik.”

MSU’daki Lunt ve meslektaşları, bir pencereye yerleştirildiğinde görüşü bozmadan güneş enerjisi üreten şeffaf bir lüminesan güneş yoğunlaştırıcının geliştirilmesine öncülük etti. İnce, plastik benzeri malzeme binalarda, araç pencerelerinde, cep telefonlarında veya temiz bir yüzeye sahip diğer cihazlarda kullanılabilecek.

MSU researcher Richard Lunt.

Güneş enerjisi toplama sisteminde, Lunt ve ekibi tarafından geliştirilen güneş ışığının görünmeyen dalga boylarını absorbe eden organik moleküller kullanılır. Bu malzemeler, sadece ultraviyole ve yakın kızıl ötesi dalga boylarını alıp bu enerjiyi daha sonra elektriğe çevirirler.

Küresel enerji tüketimini fosil yakıtlardan uzak tutmak için bu tür yenilikçi ve uygun maliyetli yenilenebilir enerji teknolojileri gerekmektir. ABD’deki ve dünya genelinde elektrik talebinin sadece yüzde 1,5’i güneş enerjisi ile üretiliyor.

Ancak, genel elektrik potansiyeli açısından, ABD’de yaklaşık 5 milyar ila 7 milyar metrekarelik bir cam yüzeye sahip alan olduğunu belirtiliyor. Bu kadar çok cam, şeffaf güneş enerjisi teknolojileri ile ABD’deki enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını tedarik edebilecek olup çatıdaki güneş üniteleriyle aynı potansiyele sahiptir. Lunt, “Her iki teknolojinin de ücretsiz dağıtımını sağlarsak ve enerji depolamasını da iyileştirirsek, talebimizin yüzde 100’üne yaklaşabiliriz” dedi.

Lunt, son derece saydam güneş enerjisi uygulamalarının yüzde 5’in üzerinde verimlilik kaydettiğini, geleneksel güneş panellerinin ise tipik olarak yaklaşık yüzde 15 ile yüzde 18 arasında verimli olduğunu söyledi. Şeffaf güneş enerjisi teknolojilerinin güneş enerjisini elektriğe dönüştürmede daha verimli olamayacak olmasına rağmen, çok daha fazla yüzey alanına uygulanabilme potansiyelini sunabileceğini söyledi.

Şu anda şeffaf güneş teknolojilerinin gerçekçi genel potansiyelinin sadece üçte biri kadar olduğunu söyleyen Lunt, “Geleneksel güneş uygulamaları, beş yıldan fazla süredir aktif olarak araştırılmaktadır, ancak şeffaf güneş pilleri üzerinde sadece beş yıldır çalışıyoruz. Nihayetinde, bu teknoloji, daha önce erişilemeyen küçük ve büyük yüzeylerde ucuz ve yaygın güneş adaptasyonu için ümit vaat ediyor.” dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.