Geoteknik mühendisliğinde kullanılan programlar

Geoteknik mühendisliğinde çözüm yöntemleri amacıyla kullanılan bazı programlar..

0
942

Zemin incelemesinde elde edilen laboratuvar ve arazi verilerinin değerlendirilmesi ve projelendirme de doğru şekilde kullanılması, geoteknik tasarımın en önemli amaçlarındandır. Hesapların gerçekliği ve sonuçların doğruluğu inşa edilen mühendislik yapısının güvenilirliği ve fonksiyonunu yerine getirebilmesi açısından en önemli unsurdur. Zemin mekaniği çalışmaları sonucunda proje hesaplarının hızlı, güvenilir ve standartlara uygun bir şekilde yapılması önem kazanmaktadır.

Sonlu elemanlar yöntemi nümerik analiz yöntemleri arasında bilgisayar yazılımı için en uygun formülasyona sahiptir. Geoteknik mühendisliğinde sonlu elemanlar yönteminin kullanılmasına 1996 yılında başlanmıştır. Geoteknik mühendisliği uygulamalarında sonlu elemanlar analizlerinde gerçek durumu modelleyebilmek açısından adım adım (aşamalı yükleme, aşamalı kazı) yapılmaktadır.

Geoteknik mühendisliği problemlerinde sonlu elemanlar analizleri sonucunda gerilmeler, yanal ve düşey hareketler, boşluk suyu basınçları ve zemin suyu akışı v.b. belirlenmektedir. Zeminlerin gerilme-şekil değiştirme davranışı non-lineer olduğundan geoteknik mühendisliği sonlu eleman analizlerinde bu davranışın modellenmesi gerekmektedir. Bu amaçla yapımdan önceki başlangıç gerilme durumu, zeminin non-lineer gerilme-şekil değiştirme ve mukavemet özellikleri ile yükleme aşamaları arasındaki bekleme süreleri analizlerde gerçek duruma yakın olarak belirlenmelidir.

Kaynak: Geoteknik mühendisliğinde sayısal yöntemler ve program kullanımı-Prof.Dr.Mehmet Berilgen

En çok kullanılan programlardan  birkaç tanesini açıklamaya çalıştım.

Plaxis Programı

Plaxis özellikle geoteknik mühendisliği projelerinde deformasyon ve stabilite analizleri için geliştirilmiş bir sonlu eleman paketidir. Basit grafiksel giriş prosedürleri karmaşık sonlu eleman modellerinin hızlıca üretilmesini mümkün kılar ve gelişmiş çıktı olanakları hesap sonuçlarının detaylı sunumunu sağlar. Hesaplamanın kendisi tamamen otomatiktir ve sağlam sayısal prosedürlere dayalıdır.Plaxis 2d ve 3d versiyonları mevcuttur. Plaxis öğrenmek için kendi web sitesinde bulunan manuals-downloads bölümünden general information, tutorial manual, reference manual, material models manual, scientific manual pdf notlarını ücretsiz indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Plaxis programı

Midas Gts Nx ve Soilworks Programı

Gts Nx, derin temeller, kazılar, karmaşık tünel sistemleri, sızıntı analizi, konsolidasyon analizi, dolgu tasarımı, dinamik ve şev stabilitesi analizi de dahil olmak üzere geoteknik tasarım uygulamalarını çözümlemek için hazırlanmış kapsamlı bir sonlu elemanlar analiz yazılım paketidir. Midas Gts Nx 2 boyutlu ve 3 boyutlu çözümü tek paket programda sunan geoteknik mühendiliği yazılımıdır. Bu yazılımın soilworks programıda mevcuttur. ​Soilworks; tüneller, şevler, “stereo-grafik” analizi ile kaya şevleri, zemin parametre analizi, temeller, kazılar, sızma ve dinamik analizini içeren geoteknik yapısal sorunlara 2 boyutlu analiz çözümleri sunmaktadır. Kullanıcı dostu ve pratik bir çalışma ortamı, geoteknik ve yapı mühendislerinin hem rasyonel tasarım yapmalarına hem de üstün içerikli ve güvenilir çıktılar almalarına olanak sağlar.

Midas Gts Nx programı

Rocscience programları

Neredeyse her türlü yeraltı veya yüzey kazısı, inşaat, geoteknik ve madencilik uygulamalarındaki kazılar da dahil olmak üzere Rocscience yazılımı kullanılarak modellenebilir. Kazı tasarımı için yazılım paketleri stres, kararlılık ve yeraltı suyu akışını analiz eder ve kazı desteklerini tasarlayabilir ve modelleyebilir.

Kazı Tasarımı için: RS2, RS3, RocSupport, EX3, UnWedge programları kullanılmaktadır.

Şev Stabilştesi için: Slide2, Slide3, RocFall, RocTopple, RocPlane, Swedge

Diğer yazılımlar: RSPile, Settle3D, Dips, Cpillar, RocData

Geo5 Programı

Geoteknik yazılım paketi Geo5, farklı tipte geoteknik problemlerin çözümü için geliştirilmiştir.  Geo5 paketi, yaygın geoteknik mühendislik çözümlerinin yanında (şev stabilite, temeller, istinad duvarları),  tüneller, tünel inşaatlarından dolayı oluşan yapısal hasarlar, kaya şevlerin duraylılık analizi gibi karmaşık uygulamaları da içermektedir. Geo5 programı içerisinde bir çok modül içermektedir. Probleminize uygun modülü çalıştırabilir ve tasarım yapabilirsiniz. Demo versiyonu mevcut kullanımına açıktır ve türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Geo5 programı

Genel amaçlı yazılımlar – Kaynak: Geoteknik mühendisliğinde sayısal yöntemler ve program kullanımı-Prof.Dr.Mehmet Berilgen

Düzenleyen: İnş. Müh. Ahmet DAŞ

 

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.