Hasankeyf-2 Köprüsü Hizmete Girdi!

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan ve Batman ilinde Dicle nehri üzerine inşa edilen Hasankeyf-2 Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katıldığı törenle hizmete girdi.

0
383
hasankeyf-2 köprüsü

Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan ve Batman ilinde Dicle nehri üzerine inşa edilen Hasankeyf-2 Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı video konferans ile katıldığı törenle hizmete girdi. Batman ilini Mardin ve Şırnak’a bağlayan Hasankeyf-2 Köprüsü ile seyahat süresi de kısalmış oldu.

hasankeyf-2 köprüsü

Toplam yatırım tutarının 439 Milyon Türk Lirası olduğunu belirtilen köprünün bir kısmı 2019 yılında faaliyete geçmişti.

Türkiye’nin en uzun köprüleri arasına girecek olan köprü, 1001 metre uzunluğunda ve 107 metre yüksekliğindedir. Bölünmüş yol standardındaki köprüde yayalar için de ayrıca bir geçiş yolu bulunuyor.

Maksimum elevasyon yüksekliği 90 metre, maksimum açıklığı 168 metre olan köprü hibrit tasarım anlayışıyla inşa edildi. Köprünün 681 metresi dengeli konsol, 320 metresi öngerilmeli prekast kirişler kullanılarak inşa edildi.

hasankeyf-2 köprüsü

Hasankeyf-2 Köprüsü’nün zaman ve yakıttan yıllık 29 milyon liralık kazanç sağlayacağı düşünülüyor.

Hasankeyf-2 Köprüsü, Ilısu Barajı çalışmaları kapsamında baraj göleti altında kalan Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolunun göl sahası dışından yeniden inşa edilmesi ve Hasankeyf’in yeni yerleşkesine ulaşımın sağlanması için projelendirilmişti.

Batman ilini Mardin ve Şırnak’taki Habur Sınır Kapısı’na bağlayan köprü, uzunluğu ve yüksekliğiyle Türkiye’nin sayılı yapıları arasında yer alıyor.

Profesör Doktor Veysel Eroğlu Barajı projesi kapsamında aynı yol üzerinde bir de çift tüp tünel yapılıyor. Tamamlanma aşamasına gelen tünellerin de kısa sürede açılması bekleniyor.

“Hasankeyf-2 Köprüsü Bugün Hizmete Girdi!” başlıklı haber trthaber.com sitesinden alınarak tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikTürkiye’nin Mühendis Kızları Projesi
Sonraki İçerikCovid-19’a Antibakteriyel Elyaf
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes.erdeger@insaport.com / ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.