Hazine, tarihinin en büyük nakit açığını verdi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerine göre; Hazine, 40,4 milyar lira ile tarihinin en büyük nakit dengesi açığını verdi.

0
602

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerine göre; Hazine, 40,4 milyar lira ile tarihinin en büyük nakit dengesi açığını verdi.

Mart ayı nakit gerçekleşmelerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; koronavirüs salgını etkisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağır bir şekilde hissedildi.

Nitekim 2020 yılı Şubat ayında 8 milyar 974 milyon lira açık veren Hazine nakit dengesi, Martta 40 milyar 445 milyon lira açık verdi. Hazine nakit dengesi bundan önce tarihinin en yüksek açığını 2019 yılı Aralık ayında vermişti; 36 milyar 794 milyon lira.

40.4 milyar lira ile Hazine tarihinin en büyük açığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre, Mart ayında Hazine’nin;

  • nakit gelirleri 53 milyar 918 milyon lira,
  • nakit giderleri 94 milyar 364 milyon lira oldu.

Geçen ay faiz dışı giderler 83 milyar 320 milyon lira olurken, faiz ödemeleri de 11 milyar 890 milyon lira oldu.

Böylece Martta faiz dışı denge 29 milyar 402 milyon lira açık verirken, nakit dengesinde 40 milyar 445 milyon lira açık oluşmuş oldu.

Mart ayında Hazine’nin devirli-garantili borç geri dönüşü 192 milyon lira olurken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’den aktarımlar da 3 milyon lira oldu. Hazine nakit dengesi hesabına göre mart ayında kur farklarından kaynaklanan artış 4 milyar 646 milyon lira olarak gerçekleşirken kasa/banka net hesabı ise 19 milyar 392 milyon lira azaldı.

Hazine’nin mart ayında banka kullanımı 24 milyar 38 milyon lira olarak belirlendi. Dış borç ödeme 699 milyon lira, iç borç ödeme 19.2 milyar lira oldu. Hazine’nin iç borç kullanımı ise net 36 milyar 130 milyon lira olarak gerçekleşti.

Üç aylık açık 26.4 milyar lira oldu

2020 yılı ilk üç aylık olarak değerlendirmeye göre ise nakit dengesindeki açık 26 milyar 415 milyon lira oldu. Bu dönemde;

  • gider; 287 milyar 651 milyar lira,
  • gelir; 261 milyar 113 milyon lira oldu.

Üç aylık faiz dışı denge 4 milyar 959 milyon lira fazla verdi. Üç ayda devirli-garantili borç geri dönüşü 377 milyon lira olurken, TMSF’den aktarımlar da 11 milyon liraya ulaştı. Kur farklarından kaynaklanan artış 5 milyar 920 milyon lira gerçekleşti. Kasa/banka net hesabı ise 43 milyar 198 milyon liraya yükseldi.

Ocakta 22 milyar 750 milyon lira fazla veren Hazine nakit dengesi, şubatta ise 8 milyar 719 milyon lira açık vermişti.

Hazine nakit açığında rekor: 40.4 milyar lira başlıklı haber, dunya.com.tr internet sayfasında 07 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİstanbul’da inşaat işçilerine ‘taahhütname’ imzalatıldı iddiası!
Sonraki İçerikBetonarme Binaların Deprem Performans Analizi ve Güçlendirilmesi
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.