Türkiye’nin en büyük elektrik üretimi projelerinden biri olan, 18 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali‘nde elektrik üretimine başlanıldı. Tam kapasiteye yıl sonuna kadar ulaşılması hedeflenmektedir. 6 tribünden oluşan dev barajın ilk tribününün açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle iştirak ettiği ilk tribünün hizmete açılış töreninde konuşmasının anahatları:
*Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na bırakarak hem 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek, hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz.
*Türkiye 2002’de 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik.Yola çıktığımızda birileri birkaç yıl iktidarda kalıp gideceğimizi düşünüyordu. Planlarımızı, programlarımızı, hedeflerimizi çeyrek asırlık, yarım asırlık, 1 asırlık dilimlere göre yaparak, geçmişten beri tüm siyasetçilerin teslim olduğu kısır döngüyü kırdık.17 baraj açılışını daha yapacağız.

şeklinde oldu.

Ilısu Barajının Teknik Özellikleri

Ilısu barajı ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajlar kategorisinde, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından Atatürk Barajı’ndan sonraki ikinci büyük konumunda, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine sahip bir baraj. 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip baraj, ülke ekonomisine yıllık 2 milyar lira katkı sunacak. Kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban barajlarından sonra Türkiye’nin dördüncü büyüğü konumunda bulunan Ilısu Barajı’nın önyüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer alıyor.

Baraj inşaatı kapsamında, araçların zorlukla geçtiği Midyat-Dargeçit yolu yeniden yapıldı. Bu çerçevede 52 kilometre ulaşım yolu ile Dicle Nehri üzerine 250 metre uzunluğunda köprü inşa edildi. Batman-Siirt-Şırnak ve Diyarbakır’a ait köylerde de 237 kilometre asfalt kaplı köy yolunu yapmaya başlanıldı. Ilısu projesinin baraj, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve diğer inşaatlar ile beraber yaklaşık 18 milyar liraya mal olduğunu açıklandı.

Bu haber cnnturk.com da 19 Mayıs 2020 tarihinde haber olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.