Meclis’e gelecek yeni kanun tasarısı, imar planlarında ‘yükseklik serbest’ tanımını kaldırıyor. Yeni yerleşimlerde ortalama 5 kat sınırı, mevcut alanlarda ise ortalama yükseklik dikkate alınacak.

TBMM’ye sunulacak olan yasa tasarısı hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlemenin sahadan gelen talepler doğrultusunda Meclis’le birlikte yürütülen çalışmalar çerçevesinde hazırlandığını söyledi.

İşte yeni imar yasa tasarısı;

Kaçak yapıya ceza arttırılacak

Kaçak olarak bilinen ruhsatın dışında ortaya çıkan  imalatlara yönelik tapuya bildirim zorunluluğu getirdiklerini belirten Muş, şöyle konuştu: “Bir vatandaşımız daire, mesken almaya gittiğinde onu tapuda görecektir. Belediye tarafından onaylanana kadar tapuda kalacaktır bu. Ruhsatsız yapıların tespiti halinde tutanağının bir kopyası bundan sonra Çevre Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek.  Kaçak yapılar noktasında uygulanacak olan cezalarda da artırıma gidiyoruz. Bir de bu rakam belirlenirken arsanın rakam bedelini baz alarak ceza daha da artırılacak. Kaçak yapıyı göze alacaksanız karşınıza çıkacak yaptırımlar daha ağır olacaktır. Yatay mimari olarak dile getirdiğimiz uygulamanın yer bulması adına yükseklikte herhangi bir kısıtlama bulunmayan bir uygulama söz konusu bunu ortadan kaldıramıyoruz. Artık istedikleri kadar yukarı kadar gidemeyecekler. Bundan sonraki imar planları tamamen kısıtlanmış olacak.”

Yüksek yapıya sınır gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da her fırsatta vurgu yaptığı yatay mimari imar planlarına da yansıyacak. Bundan sonra planlarda ‘yükseklik serbest’ tanımı yer alamayacak. Yeni yerleşim alanlarında ortalama 5 kat sınırı planlanırken, mevcut yapı alanlarında ise geçmişte inşa edilmiş binaların ortalama yükseklikleri dikkate alınacak. Kar sınırlarını belediye meclisleri belirleyecek. 7 Temmuz 2021 tarihine kadar imar planlarının bu taslağa göre düzenlenmesi gerekecek, aksi takdirde ruhsat verilmeyecek.

Her ile farkı ceza kesilecek 

Mevcutta kaçak yapılara kesilen cezada tek bir tarife var. Diyarbakır’da da aynı İstanbul’da da.  Ancak illerde  arsa değerleri oldukça farklı. Kanun teklifinde adil ceza uygulaması için de bir madde var.

Bundan sonra arsa emlak değerleri esas alınarak adil bir sisteme geçilmiş olacak. Örneğin, 500 metrekare üzerine ruhsatsız inşa edilen iki katlı 250 metrekare müstakil bir kaçak yapıda Bayburt’ta yaklaşık 14 bin lira ceza kesilirken, Ankara Çayyolu’nda 110 bin lira, İstanbul Beykoz’da 45 bin lira, İstanbul Maslak’ta 1 milyon 360 bin lira ceza kesilecek.

İskele yapımına sınır 

Teklifte yer alan önemli bir düzenleme ile kayalık olmayan, kumluk veya çakıllık özellik gösteren sahilleride kumsalların rahatça kullanılabilmesi ve doğal yapının bozulmaması amacıyla artık rekreatif amaçlı iskele yapılmayacak.

Kaynak: Milyonları ilgilendirecek! İmar yasası değişiyor’ başlıklı haber 13 ocak 2020 tarihinde trendekonomi sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.