Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi kasımda bir önceki aya göre 1.82 puan gerileyerek 83.81 puan seviyesine indi. Böylece inşaat malzemeleri sanayisinde gerileme dördüncü ayına taşındı.

İMSAD tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki aylara ilişkin güven ve beklentilerdeki gerilemenin de, inşaat malzemeleri sanayisinde küçülmenin devam edeceğinin göstergesi olduğu belirtildi.

Mevsimsel yavaşlama döneminin de etkisiyle, ihracat hariç diğer faaliyetlerde gerileme yaşandığı ifade edilen değerlendirmede, “İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunları, inşaat malzemeleri sanayisini giderek daha çok etkilemeye başladı. Buna bağlı olarak, güven ve beklentilerde zayıflamanın sürdüğü inşaat malzemeleri sanayisinin, tedarik ve satış zincirinde de sıkıntılar yaşanmaya başlandı” denildi.

Açıklamaya göre, faaliyetlerdeki gerilemenin ana nedeni müteahhitlik ve inşaat sektöründe artan sıkıntıların yarattığı iç talepteki keskin daralma oldu.

Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurt içi siparişlerde düşüşün devam ettiği, ihracat siparişlerinin de kasım ayında durağanlaştığına dikkat çekilen değerlendirmede, “İnşaat sektörünün mevsimsel olarak durağanlaştığı bir döneme girilmesi nedeniyle, önümüzdeki birkaç ayın, inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri için sıkıntılı geçeceği öngörülüyor” denildi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.