İnşaat mühendisleri farklı mesleklere yöneliyor

Her yeri inşaat mühendisliği fakültesi ile donatılmış güzel ülkemizde artık inşaat mühendisi fazlalığı bulunuyor. İş bulamayan meslektaşlarım ise farklı mesleklere yöneliyor. Bunlardan bir de Harran Üniversitesinden mezun olan Aksu Yaşa. O artık dönerci!!!

0
1377

Nüfus, bir toplumun en önemli unsurudur. Ancak eğitilmemiş niteliksiz ve sağlıksız bir nüfus tüketici olduğu için ülkeye yük olur. İyi eğitilmiş nüfus kalkınmayı hızlandırıcı ve üretici bir lokomotif vazifesini görecektir. İyi bir eğitim sistemine sahip olmak ise nitelikli ve kaliteli nüfus yetiştirmede şüphesiz ki en önemli yoldur. Bu nedenle üniversiteler ülke ve bölge kalkınmasında söz sahibi olan üst düzey eğitim veren kurumlardır.

Ülkemizde her şehirde en az bir üniversite bulunuyor. Her şehirde üniversitelerin bulunması eğitim imkanının kolaylaşmasını ve eğitimli nüfus sayısınında artışı destekler niteliktedir. Bu yönüyle çok iyi gibi görünüyor. Peki, durum gerçekten böyle mi?

Üniversite açmakla eğitim kalitesi artmaz, işsizlik azalmaz!

Ülkemizde yanlış bir algı bulunuyor. Üniversite açıyoruz, eğitimli birey sayımız artıyor ve üretken olacağız! Ne yazık ki öyle değil. Öncelikle açılan üniversitelerde eğitim verecek yeterli personele sahip olmanız gerekiyor. Bu konuda yetersiziz. Bununla birlikte ülkenin hangi meslekten ne kadar eğitimli bireye ihtiyacı olduğu tespit edilmelidir. Yani istihdam edilemeyecek birini neden yetiştirmek için masraf yapılsın ki? Ülkemizde binlerce üniversite mezunu işsiz geziyor. Peki, ülkeye katkıları nedir?

Döner Piyasasında Kalite Artı: Mühendis Diplomalı Dönerci!

Her yıl yaklaşık olarak 5 bin civarı meslektaşım mezun oluyor. Bunlardan birisi de Aksu Yaşa. Tigris haber sitesinde yer alan habere göre, Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 2015 yılında mezun olan genç meslektaşım, 8 aylık iş deneyiminden sonra baş gösteren ekonomik krizden dolayı işsiz kaldı ve kendisi gibi işsiz olan bir meslektaşımız ile birlikte dönerciliğe başladı. İki aylık dönercilik deneyimi olan genç meslektaşım mesleğini yapamamanın burukluğu içinde ekmeğini kazanabilmenin peşinde. Bu durumun suçlusu kim?

Sonuç olarak, ülkemizde yeterli sayıda üniversite bulunuyor ama bu üniversitelerin içini dolduracak kadar eğitmenimiz bulunmuyor. Buna ilave olarak ileriye yönelik meslek planlamaları yapılmadığı için mezun olduğunda işsizlikle baş başa kalan bir durum oluştu. Dilerim sorumluluk sahibi olan kişiler bu durumun farkındadır ve gerekli tedbirleri alacaklardır. Aksi halde sadece işsizlerimizin eğitim kalitesi artacak ve ülkeye hiç bir değer katmayacağız.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.