Günümüzde de popüler meslekler arasında yer alan inşaat mühendisliği medeniyetin başlangıcından bu zamana kadar süregelen bir meslek adeta bir hayat prensibidir. Nede olsa medeniyet demektir inşaat mühendisliği. Tabi günümüzde bu mesleğin hak ettiği değeri aldığını düşünmüyorum. Aranızda bu fikrime katılanlar olduğu gibi katılmayanlar da olacaktır.

“İnşaat mühendisliği, insanlığın başlaması ile birlikte hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. İnşaat mühendisliğinin ilk örneklerine M.Ö.4000 ve M.Ö.2000 yılları arasında Antik Mısır ve Mezopotamya (Eski Irak) bölgelerinde rastlanmaktadır. İnsanların göçebe hayattan yerleşik hayata geçmesi ile doğan barınma ihtiyacı, inşaat mühendisliğinin temellerini atmıştır. Daha sonra yerleşim yerleri arasında doğan ulaşım ihtiyacı da bu alandaki mühendislik çalışmalarını getirmiştir.”

Bu çalışmalar teknolojinin getirdiği fırsatlarla birlikte çok kolay elde edilebilir olmakta, meslek açısından hem zaman hem bilgi kazandırmaktadır. Bu nedenle bazı meslektaş arkadaşlarımız isteyerek ya da istemeyerek mesleğimizin değerinin yerlere inmesinde çok katkı sağlamaktadır. Kendilerini tebrik etmek lazım. Zira ailesinin baskısı neticesinde bu mesleğe girip başkalarının yönlendirmesiyle adeta varlığı ile yokluğunun hiç belli olmadığı sadece imzasının ön planda olduğu halde kendilerini geliştirmekten sakınmaktadırlar.

İçinizden hiç mi birinden yardım almayacağız, almazsak nasıl kendimizi geliştireceğiz diye soranlar olabilir. Zaten eğer bu soruyu soranlar varsa gelişime açık olan biridir. Bu tarz düşünen meslektaşlarımızı konunun eleştirici kısmından uzak tutuyorum.

Konuyu daha fazla amacından uzaklaştırmadan inşaat mühendisliği mesleğinde neden çok farklı alanlar olduğunu ve hangi alanlarda kendinizi yönlendirmeniz konusunda az da olsa dilim döndüğünce açıklamalarda bulunacağım.

İlk olarak yeni mezun oldunuz veya yakın bir zaman içinde mezun olacaksınız. Tebrikler!! (Bilinçli bir mühendis olacaksanız eğer).

İnşaat Mühendisliğinin birçok ana bilim dalı vardır. Bunlar;

  • Mekanik 
  • Geoteknik
  • Ulaştırma
  • Hidrolik
  • Yapı 

Bu ana bilim dalları ile ilgili detaylı bir açıklamayı farklı bir makalemde açıklayacağım.

İlk olarak yeni mezun olarak başlayabileceğiniz iş alanları şantiye, yapı denetim ve proje ofisleridir.

Güzel bir yaşam için tercihinizi ve hayallerinizi iyi seçmeli, yaşamınız mesleğinizle bir bütün halinde, uyumlu olmalıdır. Çoğu mühendis adayı ilk tercihini kısa zamanda para kazanmak için şantiye tercihinde bulunmaktadır. Genç ve evli değilseniz bu tercih gerçekten size epey bir tecrübe katacaktır. Hatta çok şanslı iseniz (şans mı? torpildir o) yurtdışında bir projede görev bile alabilirsiniz.

Kimi meslektaşlarımız ise yeni mezun olmanın verdiği şaşkınlık ile proje ofislerinde veya yapı denetim ve müşavirlik şirketlerinde işe başlarlar hem de asgari ücretle. Evet evet asgari ücretle!! Ne kadar acınası bir durum. Peki bu suç o arkadaşın mı? HAYIR. Bizi bu duruma sürükleyenlerin suçu. Tecrübesizlik ve açıkta kalacağım korkusu da cabası.

Neyse!!

Şantiye ortamı ilk zamanlar sıkıcı olabilir. Ama anlaştığınız ücret banka hesabınıza yatınca alışıyorsunuz. Ustalarla girdiğiniz diyaloglar, onların Şef’i olduğunuzu yönetmeye ve yönlendirmeye başladığınızda alışıyorsunuz. Teknik ofisten gönderilen projeyi birebir uygulatmak ya da bazı şeylere göz yummak tamamen sizin şahsiyetinize kalmış. Projede yapılan yanlışları siz düzelttirebilirsiniz. Ya da banane proje böyleydi diyip geçebilirsiniz de. Aldığınız sorumlulukların farkına vardığınızda da sıkılıyorsunuz. Küçük çaplı şirketlerde çalışma saatleri belli değildir. Gece beton gelir mecbur gidersiniz. Ama gece vakti semaverde demlenen çayın tadını başka hiçbir şey vermez. En azından benim için öyle. Bir projenin baştan sona kadar her noktasında emeğinizin olduğunu görünce buruk bir gururda duyabilirsiniz. Zira oradan ayrılma vakti yakındır.

Ofis ortamı öyle mi? Şantiye ortamına göre biraz daha rahat ve bir o kadar resmi ve streslidir ofis ortamı. İlk başta bilmeniz gereken yönetmelikleri uygulayabileceğiniz bir fırsat ve müteahhitlerle girilen acınası diyaloglar.. İnsanı sinir ettiği durumlar olacaktır elbet. Giriş çıkış saatiniz belli olsa da çoğu zaman proje başında sabahlama olasılığınız yüksek.

Teknik ofiste çalışıyorsanız Excel ve AutoCad programını kesinlikle çok iyi öğrenmeye bakın. Çünkü bu alanda devam edecekseniz bu ikisi ayrılmamalı ve çok iyi bilmelisiniz.

Bir projenin oluşması için bir çok kalem olmalıdır. İlk etapta projeye yatırım yapacak bir müşteri olmalı. Sonrasında Mimari,statik,elektrik,mekanik vs projelerinin güncel yönetmeliğe göre hazırlanması gerekmektedir.

Statik Proje Mühendisliği, mimar tarafından çizilen projenin gelebilecek depremlere ve her türlü olumsuzluklara karşı ayakta yıkılmadan durması ve yıkılmadım ayaktayım diyebilmesini sağlayan birimdir. Bir yapıda ki kolon, kiriş vs tasarımları yönetmeliklere uygun, sabunlamadan ve özenerek çizer.

Daha sonra bu projelerinin yaklaşık maliyetlerini, metrajını çıkartmanız gerekmektedir.

Hakediş Mühendisliği tam da burada devreye girmekte. Hakediş mühendisi projenin hakediş raporunu hazırlar. İşi gücü tamamiyle birim fiyatlar ve Excel’dir bu arkadaşın. En ufak bir hata şirketi büyük bir zarara uğratabilir. O nedenle dikkatli olmalıdır.

Planlama Mühendisliği ise bir projenin yönetilmesi,tamamlanması için hangi aşamanın ne zaman nasıl yapılması gerektiği hakkında iş programı çıkartır. İşi planlar. Genellikle MS Project, Primevera programlarını kullanır. (İyi paralar kazanırlar kendileri)

Daha sonrasında bu projeler ve dökümanlar birleştirilerek uygulamaya geçilir. Uygulama kısmını şantiyeyi seçen arkadaşlarımız zaten yapmakta.. O konuya birkaç paragraf yukarıda değindim.

Eee nerede bu yapı denetim kısmı diye soracak olursanız eğer, şantiyede uygulanan imalatın projeye uygun olup olmadığını denetlerler. Çoğu zaman işini düzgün yapsalar da bazı kişiler iş etiğine uymayan davranışlarda bulunabilirler.

Tüm bu yazdıklarım iş etiğine uyup, gururla mesleğini icra eden arkadaşları bu konudan uzak tutmaktayım. Bu meslektaşlarım üzerilerine alınmasınlar. Umarım herkes iyi bir mühendis olmanın yollarını arar, hatalarını düzeltirler ve düzeltici olurlar. Yıkıcı oldular mı vay haline bu milletin.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.