2018 yılının 3. çeyreği ile büyüme eğilimi duran ve her geçen gün daha da kötüye giden inşaat sektöründe gözler faiz indirimine odaklanmış bulunuyor. Banka borçları karamsar bir tablo çizerken, yapılması planlanan faiz indirimi bu konuda etkili olabilecek mi?

Yüksek borçluluk yüzünden stresli bir dönemden geçen Türkiye ekonomisinin finansal yapısını iyileştirmek amacıyla banka faizlerinde düşüşe gidilmesi planlanıyor. Ancak faizlerin düşmesinin ardından yaşanmasından endişe edilen kur şoku bulunmaktadır. Birgün Gazetesi yazarlarından Ozan GÜNDOĞDU tarafından hazırlanan haberde banka borçları ‘nın ödenemediği ve il bazında takibe alınan borçlar değerlendirilmiştir.

Müteahhitler inşaat sektörünün üreticileri, yatırım ya da kullanım amaçlı konut, bina, yol, köprü vb. talep eden kişiler ise müşteri olarak düşünüldüğünde, yüksek faiz ve ekonomik nedenlerle alım gücünün düşmesi ile konut, iş yeri, bina vb. yapıların çok tercih edilmediği görülmektedir. Şuan sektörün kurtarıcısı konumunda da yol, köprü vb. gibi talepleri olan kamu kesimi olmaktadır.

Konut Kredisi Almadan İki Kere Düşünün

Yüksek borçluluğu görmezden gelerek halka borç dağıtmak ekonomik krizin ikinci ve kritik dalgasını meydana getirebilir. Borçlanan müşteri, bu borcu ödeyemediği zaman banka tarafından takibe alınır. Ödenemediği için takibe düşen kredilerin oranı birçok ilde yaklaşık 3 katına çıkarken, azalan il ise neredeyse yok. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerinden yola çıkarak illere göre takibe düşen kredi (TDK) oranlarını derlenmiş olup;

    • Takibe düşen kredilerin oranı yüzde 347 ile en çok artış gösteren il Gümüşhane,
    • Gümüşhane’yi yüzde 170 ile Yalova,
    • Yüzde 150 ile Eskişehir

takip ediyor. İstanbul’da ise konut kredisinde takibe düşen alacak oranı 1 yılda yüzde 78 artmış durumda. Korkutucu olan bu oranların bir de müteahhit tarafına bakalım. Hatay ilinde %2348 oranı ile zirveyi eline almış. .

Konutta sektörün talep yanını oluşturan yurttaşların alım gücü düşmüş ve borçlarını ödeyemez duruma gelmişken, ekonomi yönetiminin bulduğu çare konut kredilerinde faizleri indirip daha fazla borçlanmaya teşvik etmek oluyor.

Müteahhitlerin Durumu İçler Acısı…

Peki müteahhitlerin borçları ne durumda? BDDK verilerine göre bazı illerde inşaat sektörüne verilen kredilerin takibe düşme oranı bir yılda 20 kattan fazla artmış durumda. Müteahhitlerin takibe düşen kredi oranının en sert şekilde arttığı il Hatay. Hatay’da takibe düşen kredi (TDK) oranı 1 yılda 24 katına çıkmış durumda. Bu oranda Hatay’ı takibe düşen kredi oranı 12 katına fırlayan Rize ve 8 katına çıkan Niğde takip ediyor. İnşaat sektörünün merkezi olan İstanbul’da ise TDK artış oranı yüzde 184.

Takibe düşen kredi oranı en çok artan illerde müteahhitlere verilen kredilerin büyük çoğunluğu ödenemiyor. Örneğin TDK oranı en hızlı artan Hatay’da inşaat sektörüne verilen her 100 liralık kredinin 93’ü takibe düşmüş durumda. Bu oranda Hatay’ı yüzde 41 ile Erzincan, yüzde 28 ile Sivas takip ediyor. Türkiye ortalaması ise geçen yıl yüzde 3,2 iken bu yıl yüzde 6,9’a fırlamış durumda.

 

İnşaatta müşterinin de müteahhidin de derdi aynı: Borçlar ödenemiyor!’ başlıklı haber Ozan GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmış ve www.birgün.net sitesinde yayınlanmış olup tarafımdan düzenlenmiştir.

Saygılarımla,

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.