Düzenleyen : İnş. Müh. Ahmet ŞEN  
         
Teknolojiden en fazla yararlanan ve yeni nesil teknolojilere oldukça açık olan sektörlerden biri de kuşkusuz inşaat sektörü. İnşaat endüstrisindeki değişimler bu sektörde bilgi teknolojilerinin yerini ve önemini de her geçen gün daha fazla artırıyor. Teknolojideki yeni nesil gelişmeler inşaat alanında iş yapış şekillerinden proje yönetimine kadar her alana yansırken, yeni iş  olanaklarının kapısını da açıyor.
Gelişen teknolojik yapıların sistemlere entegre edilmesiyle birlikte geleneksel olarak işleyen süreçlere bağlanmış görevlerin otomatize edilerek, gerçek zamanlı bilgiler elde edilebilecektir. İşlerin hızla ilerlediği bir ortamda risklerin çok, buna karşılık alınması gereken önlemlerin de bir hayli fazla olduğu bir sektörde; hızlı bir şekilde karar alınıp aksiyona geçilmesi, iş güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Buna paralel hazırlanan güvenlik prosedürlerinin uygulanması ve proaktif önlemleri artırabilmekte aynı hassasiyete sahiptir. İş güvenliğini sağlayabilmek için yapılacak süreçlerin; ‘’ Her konuda geniş çaplı çalışan katılımını’’, ‘’sertifikasyon ve geniş uzman desteğini kullanabilme’’, ‘’haberdar etme ve diğer kişileri kapsama’’, ‘’programlı ve nitelikli eğitim ve belgeleme’’ ve ‘’Önleme-koruma-geliştirmeye dayalı anlayış’’ gibi temel yaklaşımları kapsayabiliyor olması gerekmektedir. İnşaat projeleri karmaşıklaştıkça, alternatif modern inşaat ve tasarım yöntemleri popülaritesini arttırmaktadır. Bu yeni, karmaşık İnşaat projeleri tasarımda yeni inovasyon biçimleri ve inşaat yöntemleri gerektirir. Bu anlamda bu süreci hem iyileştirmek hem de daha objektif yaklaşım sağlayabilmek için teknolojinin kullanımın önemi büyüktür.Yapılan çalışmalardan bir kaçını derleyecek olursak ;
Exoskeletons – Giyilebilir Teknoloji
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, inşaat işçilerinin işle ilgili kas-iskelet sistemi hastalığına sahip olmalarının tüm endüstrilerden % 16 daha muhtemel olduğu görülüyor. Geliştirilen Exoskeletons,güç yardımcısı ve güçsüz olarak iki farklı biçimde gelirler: Güç yardımı, inşaat personelinin daha ağır nesneleri kaldırmasına ve sahip olmadıklarından daha uzun çalışmasına yardımcı olmak için sensörler ve motorlar kullanır.  Güçlendirilmemiş exoskeletons yanlış çalışma şekillerinin prosedürlerini iyileştirir ve ağırlığı yeniden dağıtmak için karşı ağırlıklar kullanır. Vücudunu zorlayan işçilerin zorlu çalışmaları tamamlarken daha sağlıklı şekilde vücutlarını korumalarına ve uzun süre çalışabilmelerine yardımcı olurlar.

İnşaat işlerinde kullanılan birçok ağır ve tehlike oluşturabilecek ekipmanın dış iskelet yardımıyla ergonomik zorlamaların önüne geçerek ekipmanı kontrol edememe, hakimiyet sağlayamama, tehlikeli hareket sayılabilecek şekilde çalışmalarını engellemiş olacaktır.

Sanal Gerçeklik
İnşaat güvenliği eğitiminde sanal gerçeklik artırılıyor. Sektördeki en büyük 
isimlerden biri olan Bechtel İnşaat, son zamanlarda sanal gerçeklik güvenliği eğitim programı başlattı. Şantiyedeki verileri çoğaltmak için yazılımlar kullanır ve inşaat işçisi stajyerlerinin çevre ile etkileşime girmesini sağlar. Gammon İnşaat, işçileri güvenlik konusunda eğitmek için sanal gerçeklik kullanıyor. Sahada daha düşük iş kazaları oranına ulaşılmıştır. Texas Mutual, 360 derece güvenlik eğitimi videolarına sahip ücretsiz bir sanal gerçeklik güvenliği uygulamasına sahiptir. BIM360 güvenliğin ötesinde sanal bir gerçeklik aldı. Denetçilerin ve tasarımcıların şantiyede akıllı gözlüklerle dolaşmasını ve artırılmış gerçeklikle çizimlerine girmelerini sağlayan bir DAQRI Akıllı Baret ürettiler.Akıllı baret ile potansiyel engelleri ve riskleri görebilir, tehlikeleri durumları zaman ve para kaybetmeden düzeltilebilmelerini sağlar.

Akıllı kask bir çok yazılım ile desteklenir ve sensörler yardımıyla ölçümler yaparak çalışanlara; riskler konusunda uyarıları görseller hologramlar ile uyarılar sağlayacak ve tehlikelerin önüne geçmeye çalışacaktır. VR eğitimini başlatmak pahalı olsa da , zamanla daha az maliyetli olacaktır. Gerçek ekipmanla eğitim maliyeti, artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik alanından çok daha pahalıya mal olacaktır.
RFID Teknolojisi
Şantiye’de iş alanina girişte kurulan sistem her personele ayrı tanımlanmış akıllı kart ile sahaya girişte ve çıkışta olmak üzere radyo frekans sistemiyle tespit edilmeye çalışılmıştır.Sahada aktif olarak çalışan kişiler ya da iş bitiminde sahadan ayrılmayan personel var ise kurulan sistem ile farkına varılabiliyor ve anlık olarak takip edilebiliyor.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.