Hazırlayan:İnş.Y.Müh. Gülnur KAYIŞ

Türkiye Gazetesi’nden İsa Karakaş’ın haberine göre,Hükümet tarafından TBMM’ye gönderilen “Yükseköğretim Kurumları Teşkilâtı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adı altında yeni bir “Torba Kanun” düzenlendi. İsminde Yükseköğretim ifadesi geçsede alt maddelerde işverenleri rahatlatacak düzenlemeler yapıldığı görüldü. Bu maddeler ile yaşanan mağduriyetlerin rahatlatılmaya çalışıldığı ifade edilmektedir.

İş güvenliği uzmanları iş yerlerinin tehlike sınıfları gözönüne alınarak görev yapmaktadır. Ancak tehlikeli sınıfta görev yapan yeterli sayıda A ve B sınıfında uzman bulunmaması nedeniyle geçici olarak C sınıfı iş güvenliği uzmanlarına yetki verilmişti. Bu yetkinin 01.01.2019 tarihinde sona ermesi ile birlikte işverenler mağdur olmuş, C sınıfı uzmanlarda işsiz kalmıştı. Yeni torba yasa ile söz konusu C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev süresi 01.01.2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bakıma İhtiyacı Olan Engelli Vatandaşlara Geriye Dönük Destek

Bakıma ihtiyacı olan engellilerin resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti alması ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin (asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden) 1347 TL’den  az olması gerekmektedir.

Hükûmetin ilk defa geçen sene emeklilere ödemeye başladığı Ramazan ve Kurban Bayramları İkramiyesi ile birlikte engellilere yardım yapılması için bahsi geçen gelir şartının aşılmasına neden oldu. Bu durumda olan engellilere yapılan ödemeler kesilmişti. Yapılan yeni düzenleme ile  bu ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dâhil edilmemesi suretiyle bakıma ihtiyacı olan engellilerin mevcut yardım ve hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmesi amaçlanmaktadır. Düzenleme geçerse bu nedenle yapılan yardımları kesilmiş olanlar bu haklarını geriye dönük alabilecektir.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.