Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; “Kanal İstanbul imar planı onaylandı. İmar planının askı süresini takiben ihale sürecini başlatacağız” dedi.

Ulaştırma Bakanı Turhan; “Kanal İstanbul imar planı onaylandı.” bilgisini verdiği Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlediği basın toplantısında, 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020 yılı hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Turhan, bakanlık tarafından yapılan yatırımların ülke için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Turhan, bu doğrultuda 2003’ten bu yana kamu-özel ortaklığı projeleriyle 776,6 milyar lira yatırım yaparak birçok projeyi hayata geçirdiklerine işaret etti. Bakan Turhan, harcamalarının önemli bölümünü kara yolları yatırımlarının oluşturduğunu ifade etti.

’77 ili bölünmüş yollarla birbirine bağladık’

Turhan, ülkemizde 77 ilin 27 bin 181 kilometreyi bulan bölünmüş yollarla birbirine bağlandığını anımsattı.

Bölünmüş yolların yıllık 18,1 milyar Türk Lirası yakıt ve zaman tasarrufu sağladığını ifade eden Turhan, bu sayede yollardaki zararlı gaz salımının da yaklaşık olarak 3,9 milyon ton azaldığını ifade etti. Turhan, trafik hacminin artmasına rağmen, kazalarda hayatını kaybeden kişi sayısında da yüzde 71’lik bir azalma olduğuna dikkat çekti.

Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu‘nun Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesiminde çalışmaların devam ettiğini, 2020’de tamamlanacağını vurguladı. Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü‘nün de yer aldığı 101 kilometrelik ‘Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale Bağlantısı’nın devam ettiği bilgisini verdi.

‘Kanal İstanbul imar planı onaylandı, ihale aşamasına geldik’

Bakan Turhan konuşmasında Kanal İstanbul Projesi’ne de değindi;

“Kanal İstanbul Projesi imar planı onaylandı ve ihale aşamasına geldik. Boğazlarımızı ve İstanbul’u koruyacak projeye bu yıl içinde başlayacağız. Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini ihlal etmeksizin, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak, alternatif bir kapının açılması sağlanacak. Bu sayede İstanbul Boğazı’nı kazalardan ve tehlikeli yüklerden koruyacağız.”

Kanal İstanbul’un imar planı onaylandı başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 04 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

kanalistanbul.gov.tr resmi web sayfası ile ilgili tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİş Deneyimi Yerine Geçen MÜHENDİSLİK YILI BEDELİ 2020
Sonraki İçerikKazanılmış Değer Analizi (Earned Value Management)
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.