0
2650
skyshelter

Bu gökdelen, felaket bölgelerinde hayat kurtarabilmek amacıyla tasarlandı. Origami, teleskoplardan kalp stentlerine ve yapay kaslara kadar birçok yenilikçi nesneye ilham kaynağı olmuştur. Polonyalı tasarımcılar, katlanmış olarak şantiyeye nakledilecek ve sonrasında yerleşik helyum pompalarıyla şişirilerek kurulumu tamamlanacak bir gökdelen fikri ile büyük bir tasarım yarışmasında birinci oldular. Depremler, kasırgalar ve diğer felaketler sonucunda evsiz kalan kişiler düşünülerek olağanüstü senaryolar için geliştirilen bu fikir size biraz uçuk gelebilir.

1000 kişiye barınma imkanı sağlayan proje ek olarak, ilk yardım istasyonu ve ihtiyaç anında kullanılacak dikey çiftlikleri de bünyesinde barındırıyor. Acil durumlarda çok sayıda çadırın kullanılması gerektiğinde, büyük bir alanın temizlenmesi ve zeminin düzeltilmesi gerekiyor. Ancak skyshelter projesi oldukça az bir taban alanına sahip olduğu için yeterli büyüklüğe sahip olmayan arazilerde de büyük kolaylık sağlıyor.

Binanın duvarları elektrik üreten güneş pillerinin entegrasyonuna imkan sağlayan esnek bir plastik olan etilen tetrafloroetilenden yapılacak. Katlar arasındaki rampalar ise insanların yapı içerisinde rahat hareket etmelerine izin verecek. Aynı zamanda kurulum sırasında binanın yüksekliğini ayarlama imkanı da var.

Henüz skyshelter projesini hayata geçirebilecek bir uygulama planı bulunmuyor. Çoğu insan da böyle bir yapının mantıklı olacağına ikna olmuş değil. New York City’deki Pratt Enstitüsü’nde mimarlık derslerine giren Prof. Ostap Rudakevych ise bu projeyi “provokatif bir vizyon” olarak nitelendirdi. Yapıyı kaldırmak ve planlanan hacme kavuşmasını sağlamak için gereken helyumun sağlanması da bu endişelerin gerekçelerinden biri olarak gösteriliyor.

Sonuç olarak bu yapının mevcut teknolojiler ile inşa edilmesi büyük olasılıkla imkansız ve son derece maliyetli. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte, bu tarz projelerin hayata geçeceği günler pek de uzak sayılmaz.

İnş. Yük. Müh. Emre Mert ERGÜN
www.linkedin.com/in/emremertergun

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.