Konut Satışındaki Hileye Maliyeden 28.6 Milyon Ceza !

Vergi Denetim Kurulu geçen yıllarda 20 adetin üstünde gayrimenkul satanlarla ilgili çalışma başlattı. 2017'de gerçek değerinden gösterilmeyen konut satışlarında vergi farkı tespit edildi. Maliye Bakanlığı 28.6 milyon TL ceza kesti.

0
2132
- Advertisement -

Maliye Bakanlığı tapuda oyun yapanlara ağır cezalar kesti. Vergi Denetim Kurulu, tapuda yapılan satışları çapraz kontrolle gerçek değerine satılıp satılmadığını denetliyor. Vergi Denetim Kurulu’nun 2017’de yaptığı denetimlerde gerçek değerinden gösterilmeyen konut satışları için 155.6 milyon lira matrah farkı, 23.3 milyon lira da vergi farkı tespit etti. Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, Bakanlık bunun için 28.6 milyon TL ceza kesti.

Vergi Denetim Kurulu geçen yıllarda 20 adetin üstünde gayrimenkul satanlarla ilgili çalışma başlattı. Daha sonra Tapu dairelerinde yapılan satışla Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın verileri karşılaştırıldı. Bunun üzerine 591 potansiyel mükellef belirlendi. Belirlenen mükelleflerle ilgili gayrimenkul incelemesi tamamlandı. Evlerin tapudaki satış değeri ile gerçek değerleri karşılaştırıldı. Bu inceleme sonucunda 2017’de yapılan incelemelerde de 155.6 milyon liralık matrah farkı bulundu.

İnşaatçılara da ceza

Vergi Denetim Kurulu 2017 yılında inşaat sektörüne de yönelik denetimler yaptı. Vergi kayıp ve kaçağına sebep oldukları sonucuna ulaşılan bin 376 mükellef için vergi incelemesi yapıldı. 2017’de incelemesi tamamlanan mükelleflerle ilgili 79.9 milyon liralık matrah farkı bulunurken, 11.2 milyon liralık da vergi farkı tespit edildi. 12.1 milyon lira da ceza kesildi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.