Marmara Denizi’nde 4.2’lik Deprem

Marmara Denizi'nde İstanbul genelinde de hissedilen 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

0
211

Bugün saat 16:38’de Marmara Denizi’nde 4.2 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. AFAD’ın verilerine göre, deprem Marmara Ereğlisi açıklarında kaydedildi. Depremin derinliği 6.83 km. olarak kaydedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.3 olarak açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Saat 16.38 Marmara Denizi’nde Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk şu ana kadar bildirilmemiştir” denildi.

Haber Global yayınına katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremle ilgili şunları söyledi:

Kuzey Marmara’da iki deprem bekliyoruz. Biri Küçükçekmece bir tanesi de Marmara Ereğlisi önü. Bu depremler 7 ile 7.2 arasında bekleniyor. Bir hafta önce de Şarköy’de oldu. Aynı kırık üzerinde Tekirdağ kolu üzerinde deprem olmaya başladı. Bu kez öyle bir izlenim veriyor ki Marmara’nın içinden devam edecek ve Gelibolu kesiminden kırılma yapacak. Bunlar büyük depremin alıştırmaları. Geçmiş depremlerle birlikte yorumladığımız zaman bende şöyle bir izlenim yaratıyor. Gelibolu’dan doğru Saros’a giriş yapacak. Gelecek deprem karadan geçmiş olsaydı yıkımı daha fazla olurdu. Bugün olan ve geçen hafta olan depremler denizden geçiş yaptığını hissettiğim için zararı daha az olacak. Bu uyarıcı depremleri göreceğiz, bunun arkasından ise ben büyük deprem beklemiyorum.

Prof. Dr. Okan Tüysüz ise şu değerlendirmelerde bulundu:

Bilgiler giderek akıyor, daha doğru şeyler söyleme şansına zaman içinde sahip olacağız. Deprem 26 Eylül 2019 depremi ile aynı yerde. Kuzey Anadolu Fayı’nın kollara ayrılarak devam ettiği bölgeye karşılık geliyor. Bölge kritik bir bölge, önemli bir bölge deprem açısından. 17 Ağustos’tan sonra deprem beklentisini hepimiz biliyoruz. Bu da ya ana koldaki küçük bir kırılma ya da ana kola paralel küçük bir kırılma. Bu bakımdan biraz beklemek, depremi takip etmek gerekiyor. Herhangi bir zamanda bunun üzerinde bir büyük deprem olacak, bunun üzerinde bilimsel çalışmalar da onu gösteriyor. Önemli olan, gelecek depreme hazır olmak. Şarköy’de geçen hafta olan depremle bir ilgisi görülmüyor.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış’ın açıklamaları şöyle:

Hiçbir zaman karada büyük bir deprem olmayacak. Alacağımız önlemler, depremde doğru davranışlar, ev/iş yerlerimizdeki basit uygulamalarla ölü sayısını azaltabiliriz. Bizim konuşmamız gereken depremin teknik bilgileri değil. Bu deprem olası bir deprem hakkında bir şey söylemiyor bize. Ben olsam hayatıma normal bir şekilde devam ederim.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen’in değerlendirmeleri şöyle:

Bu büyüklükteki deprem, geçen yıl 26 Eylül 2019’da 5.8 büyüklüğünde meydana gelmişti. Geçen yılki faya oldukça yakın noktada meydana gelen deprem. Bu deprem bize şunu söylüyor. Marmara’da deprem tehlikesi uyarısını bir kez daha hafif şiddette depremle gösteriyor. Öncü mü artçı mı tartışmalarını bırakın, riskleri azaltma çalışmalarına odaklanın diye uyarılarını bize küçük küçük yapıyor. Normal şartlarda bu uzaklıktaki depremlerin enerjisinin azalarak İstanbul’da hissedilmesi gerekiyor fakat çok sayıda insan tarafından hissedilmiş olmasının nedeni zayıf zeminli binalarda bulunanların hissetme oranı yüksek. Binalar da sağlam değilse hissedilmiş olabilir.

Yazı haber global sitesinde 24.09.2020 de haber olarak yayınlanmıştır. İnşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.