Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal konut projeleriyle herhangi bir kar amacı gütmeden dar gelirli aileleri ev sahibi yaptık. Ekonomi ve istihdama da çok yüksek oranda katkı sunduk. Bu yıl tüm projeler için 16 milyar liralık kaynak oluşturduk ve yılın ilk 5 ayında 5 milyar lira hak ediş ödemesi yaptık. TOKİ’nin dolaylı olarak 250 alt sektörü destekliyoruz. Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçirdiğimiz 50 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor. Mevcut 287 şantiyeye 140 yeni şantiye daha ekleyeceğiz, yaratılacak istihdamla yaklaşık 120 bin kişiye iş imkanı sunacağız.” açıklamasını yaptı.

TOKİ Başkanı Bulut, “16 yılda 843 bin 546 konut rakamına ulaşarak 3,5 milyon vatandaşı 15-20 yıl vadelerle konut sahibi yaptıklarını, son 16 yıl içinde TOKİ tarafından yaklaşık 160 milyar liralık yatırım yapıldığını, TOKİ’nin gelecek dönemde sosyal konut dışında üretim yapmama kararı aldığını” anımsattı.
TOKİ Başkanı Bulut, “5 Mart’ta başlatılan “50 Bin Sosyal Konut Projesi” başvurularının 19 Nisan’da tamamladığını, kura çekimlerine başladıklarını, kura çekimlerini 21 Ağustos’a kadar tamamlayacaklarını, bugün itibariyle 34 projede 15 bin 125 konutun kura çekimi tamamladıklarını, 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlandıını ve inşaatları başlama aşamasına geldiğini, 8 projede ise 1686 konutumuz ihale sürecine girdiğini” açıkladı.

Başkan Bulut, “TOKİ’nin son yıllarda olduğu gibi bundan sonra da tüm projelerinde yatay mimari tarzında konut üreteceğini, mahalle kültürünün ön planda tutulacağını, TOKİ olarak, konut bölgeleri ve genel şehir planlarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu şehircilik kriterleri doğrultusunda, mahalle kültürünü yaşatacak, vatandaşlarımızı tabiatla buluşturacak, aile, komşuluk ilişkilerini canlı tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üreteceğini” belirtti.

TOKİ olarak İstanbul’da da yoğun bir kentsel dönüşüm sürecine girdiklerini ifade eden Bulut, bu yıl kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’da 14 bin 76 konutun yapımını planladıklarını aktardı. Bu konutların 1.922’sinin ihalesini yapıp inşaatına başladıklarını ifade eden Bulut, 1.771 konutun ihale tarihlerini belirlediklerini, 10.383 konutun proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkartma hedefi doğrultusunda inşa edilmeye başlanan millet bahçelerinin 65’e yükseldiğini kaydederek, İstanbul için ise 13 millet bahçesi projeleri olduğunu, projelerin tamamlandığında İstanbul’a 12 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandıracağını, projelerin içerisinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor alanları, amfi, oyun alanları, otopark alanları, bitkisel peyzaj alanları ve millet kıraathaneleri bulunacağını”açıkladı.

Bu Haber https://www.rekabet.net/ sayfasında AA Muhabiri: Zehra Aydın tarafından 19.06.2019 tarihinde yayınlanmıştır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.