Vekaletname Sorgulama Hizmeti EKAP Üzerinden Yapılabilecek

Türkiye Noterler Birliği ile Kamu İhale Kurumu arasında yapılan protokol kapsamında 1 Mart 2016 tarihinden sonra düzenlenen vekaletname bilgileri Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden sorgulanabiliyor. İstekli ve idareler sorgulamayı nasıl yapacaklar?

0
5856
Vekaletname Sorgulama Hizmeti EKAP Üzerinden Yapılabilecek

Türkiye Noterler Birliği ile Kamu İhale Kurumu arasında yapılan protokol kapsamında vekaletname bilgileri Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden sorgulanabiliyor. Sorgu sonucunda vekaletname bilgilerine ek olarak o vekaletname ile ilgili vekalet verilen kişiye ait azilname ve istifaname ile düzeltme ve uyarı işlemleri de görüntüleniyor.

EKAP resmi sitesinde yapılan duyuruya göre; ihaleye vekaleten katılma olması durumunda, vekalet verilen kişiye ait vekil, azil ve istifa bilgileri EKAP üzerinden sorgulanabilecek olup, vekil adına düzenlenmiş noter onaylı vekaletnamesine ilişkin bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılması sağlanıyor. Sunulmayacak belgeler ve Katılım ve Yeterlik bilgileri tabloları ile verilen bu bilgilerin ayrıca belge olarak sunulması da gerekmiyor. Vekaletname Sorgulama işleminde 1 Mart 2016 ve sonrasında hazırlanan vekaletname işlemleri görüntüleniyor. Bu konuda istekli ve idarelerin dikkatli olması gereklidir.

Gerçek veya Tüzel Kişilerin Vekaleten İhaleye Katılması Halinde Yapılacak İşlemler Nelerdir?

1. İhaleye katılacak gerçek / tüzel kişi kullanıcısı, Sorgulama İşlemleri menüsünden Katılım ve Yeterlik Belgesi Sorgulama linkine tıklar.

2. Katılım ve Yeterlik Belgesi Sorgulama ekranında vekalet verilen kişinin bilgilerini sorgulamak için Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgula butonuna tıklanır.

3. EKAP’ a giriş yapan gerçek / tüzel kişi ile ilişkili olan şirket listesi görüntülenir. Şirket Listesinden vekalet veren gerçek/tüzel kişi seçilir.

4. Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgulama Uygulaması panelinde Noterlikte Hazırlanan Vekaletnameler butonu seçilir ve ilgili bilgiler girilir.

5. Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgula butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda indirilen .zip dosyasında, vekaletnamenin kullanımını etkileyebilecek Azilname, İstifaname, Uyarı, Düzeltme gibi önemli bilgilere ilişkin uyarı mesajı gösterilir. Vekaletnamenin değerlendirmesini yaparken bu bilgileri dikkate alınız.

Ayrıca bu servisten konsolosluklarda düzenlenen vekaletnameler de sorgulanabiliyor. Ancak konsolosluklarda hazırlanan vekaletnamenin sorgulanabilmesi için vekaletnamenin konsolosluk tarafından e-imza ile imzalanması gerekiyor. E-imza ile imzalanmayan vekaletnameler sorgu sonucunda görüntülenemiyor.

Konsolosluklarda düzenlenen vekaletnameler sorgulama sonucunda gelmediğinde, teyit işleminin belgenin aslı ya da düzenleyen ilgili kurumlarla görüşülerek yapılmasının uygun olacağına ilişkin hata mesajı veriliyor. Vekaleti veren gerçek / tüzel kişi yalnızca vekalet verdiği kişileri sorgulayabiliyor. Aksi takdirde “Bu vekaletnameyi sorgulama işlemini yapmaya yetkiniz yoktur.” hata mesajı görüntülenir.

İndirilen .zip dosyasında vekaletname ile ilgili vekalet verilen kişiye ait azilname ve istifaname bilgileri de yer almaktadır. Ayrıca vekaletnameye ilişkin uyarı ve düzeltme işlemleri de görüntülenmektedir.

İdare, Vekaleten İhaleye Katılan Olması Halinde Ne Yapacak?

1. İhale komisyon üyesi, Teklif İşlemleri menüsünden Belge Sorgulama linkine tıklar.

2. Vekaletname bilgileri sorgulanacak ihale seçilir.

3. Belge Sorgulama ekranında Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgula butonuna tıklanır.

4. İhaleye teklif veren isteklilerin listesinden vekalet veren istekli seçilir.

5. Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgulama Uygulaması panelinde Noterlikte Hazırlanan Vekaletnameler butonu seçilir ve ilgili bilgiler girilir.

6. Vekaletname / Azilname / İstifaname Sorgula butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda indirilen .zip dosyasında, vekaletnamenin kullanımını etkileyebilecek Azilname, İstifaname, Uyarı, Düzeltme gibi önemli bilgilere ilişkin uyarı mesajı gösterilir. Vekaletnamenin değerlendirmesini yaparken bu bilgileri dikkate alınız.

Bu servisten konsolosluklarda düzenlenen vekaletnameler de sorgulanabiliyor olup vekaletnamenin konsolosluk tarafından e-imza ile imzalanması gerekmekiyor. E-imza ile imzalanmayan vekaletnameler ve herhangi bir vekaletname (noterlikte veya konsoloslukta hazırlanmış) için konsolosluklarda düzenlenen azilname ve istifaname bilgileri sorgulama sonucunda gelmiyor. Şüpheli durumlarda, ilgili araştırmaların idareler tarafından yapılması gerekiyor.

Vekalet verilen kişiye ait azilname ve istifaname bilgileri de indirilen .zip dosyasında yer alıyor. Ayrıca vekaletnameye ilişkin uyarı ve düzeltme işlemleri de görüntüleniyor.

Sorgu Tarihçe butonu ile vekaleti veren ve vekil edilen kişiye ilişkin bilgilerin görüntülendiği ekran açılır ve indir butonu ile daha önce yapılan vekaletname sorgulamaları .zip dosyası olarak indirilir.EKAP web sitesinde yayımlanan kılavuzları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz…

– Vekaletname, Azilname ve İstifaname Sorgulama İşlemleri Kullanım Kılavuzu (İdare)

– Vekaletname, Azilname ve İstifaname Sorgulama İşlemleri Kullanım Kılavuzu (İstekli)

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.