Apple, 2030 yılına kadar karbon nötr bir şirket olma stratejisinin bir parçası olarak, Danimarka’nın Esbjerg kentinde iki adet 200 metre yüksekliğindeki kara rüzgar türbininin inşasına yatırım yapıyor. Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan türbinler, Apple’ın Viborg’daki veri merkezine güç sağlamak için kullanılacak ve enerji fazlası Danimarka şebekesine yerleştirilmek üzere yılda 62 GWh enerji üretecek.

Şirkete göre, türbinler ayrıca planlanan açık deniz rüzgar türbinleri için bir test projesi görevi görecek. Şirketin Danimarka’daki Vibor veri merkezi 45.000 m2’lik tesis ve Apple Music, Siri, App Store ve iMessage dahil olmak üzere Apple hizmetlerini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Apple’ın önümüzdeki on yıl içinde tüm işletmesinde, üretim tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde karbon nötrlüğüne ulaşma hedefi adım adım gerçekleştiriliyor.

Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, “İklim değişikliğiyle mücadele, acil eylem ve küresel ortaklık gerektirir ve Viborg veri merkezi, bu nesilsel zorluğun üstesinden gelebileceğimizin güçlü kanıtıdır. Temiz enerjiye yapılan yatırımlar, işletmelere ve yerel topluluklara temiz enerji ve iyi işler getiren çığır açan yenilikler sağlıyor. Bu, gezegenimiz ve gelecek nesillerin iyiliği için yönlendirmemiz gereken bir alan. ” açıklamasında bulundu.

Bu yazı 21.09.2020 tarihinde www.khl.com adresinde Mike Hayes tarafından haber olarak yayınlanmıştır. 

İnşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.