Tsunami Japonca kökenli bir kelime olup, liman dalgası olarak Türkçe’ye çevirilebilir. Tsunami başta deprem olmak üzere, yanardağ patlaması, heyelan gibi doğal olaylar sonucu büyük denizlerde meydana gelen dalgalardır.

Doç. Dr. Ergin Ulutaş “Olası bir deprem sırasında Japonya, Şili, Endonezya olduğu gibi değil ama dalga boyu çok daha az olsa da tsunami dalgaları bekliyoruz. Tsunami dalga boyunun en kötü senaryolarımızda bile 1,5-2 metre yüksekliğinde öngörülüyor. Ancak bu sırada Marmara Denizi içerisinde oluşabilecek heyelanlar lokal bazda kıyılarımızda 3 ile 6 metre yüksekliğinde tsunami dalgalarına sebep olabilir. Bu tüm Marmara bölgesinde değil, özellikle heyelanın oluştuğu alanlara yakın yerlerde görülebilir. Bu anlamda Büyükçekmece, Yenikapı civarı, Yalova’ya yakın yerlerde Çınarcık’ta bir risk olabilir, bu alanlarda gereken önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

Açıklamalarına “Deprem sırasında 20 santimlik dalga bile hasar verebilir. Çünkü dalgaların boyu değil, kıyıdan ne kadar içeriye girdiği önemlidir. Örneğin İstanbul için kıyıdan yaklaşık 300 metre girebilen bir dalga daha sonra geri çekilecek ve ciddi hasar oluşturabilecek” şeklinde devam eden Ulutaş; “Kandilli Rasathanesi’nde bulunan tsunami erken uyarı sistemleri hayati önem taşımaktadır. Depreme hazır ülkeler, tsunamiyle ilgili çeşitli araştırmalar yapıyorlar ve halkı bu konuda bilinçlendiriyorlar. Bir depremin hemen ardından kıyıda bulunan insanlar tsunami olabileceğini biliyor ve buna göre daha yüksek yerlere çıkmaya çalışıyor ya da evlerinin üzerinde kalıyor. Hiçbir zaman aşağıya inip kıyıya doğru gitmiyorlar, çünkü biz deniz kenarında olan bir ülkeyiz bu nedenle buna dikkat etmemiz lazım. Daha yüksek bölgeleri tercih etmekte fayda var. Erken uyarı sistemleri bu anlamda çok önemli, Kandilli Rasathanesi tarafından bu erken uyarı sistemleri kuruldu. Bu erken uyarı sistemleri deprem olduktan hemen sonra dalgalar kıyıya ulaşmadan haber verebilirler. Marmara Denizi küçük bir deniz olduğu için depremden sonra tsunami dalgalarının kıyıya ulaşma süreci çok daha kısa. Japonya’da 30-40 dakika sonra bir tsunami kıyılara ulaşıyorsa, Marmara’da bu 5 ile 10 dakika arasında oluyor. Dolayısıyla kısa bir süre var ve o sürede mümkün olduğu kadar önlem almamız gerekiyor.” dedi.

Bu haber 23.10.2019 tarihinde ahaber web sitesinde haber olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.