Düzenleyen: Şehir Plancısı Aleyna Sağır


Türkiye’de ki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıları kayıt altına alacak imar barışı uygulamasından mera alanında ev yapan vatandaşlarda yararlanmak istiyor. İmar barışını fırsat bilen vatandaşlar meralarda kaçak inşaatlar yaptı. Yapı kayıt belgesi için para dahi ödeyen fırsatçılar yapı izinlerini alamadı. Alanlar için ise bu belgenin iptali ve yapıların yıkımı gündeme geldi.

Kaçak inşaat yapanlar mahkemelik oldu!

Trabzon’un Tonya İlçesinde ki Kadıralak Yaylası’nda da aynı durum yaşandı. Yaylada ev yapan vatandaşlar yapı kayıt belgesi almak için yasal süreçleri aştı, belge için gerekli parayı da ödedi ancak ruhsatlarını alamadı. Mera arazisine kaçak inşaat yapan vatandaşlar mahkemelik oldu. Davanın sonuçlanması için ise yaylada uzmanlarca keşif yapılacak. Ardından gerçekleşecek dava neticesinde davalık olan 50 dolayındaki vatandaşın yapıları için karar verilecek.

Trabzon Kadıralak Yaylası

Uzmanlar ne diyor?

Konu ile ilgili konuşan uzmanlar ise şunları söylüyor: “4342 Sayılı Mera Kanunun özel bir kanundur, dolayısıyla bu kanunun kapsamında olan alanlarda ki ruhsatlar geçersizdir. Tarım ve Orman Bakanlığımız bize meralarda ki ruhsatların geçersiz olduğuna dair yazı gönderdi biz de bu kararı belediyelere bildirdik. Meralarda ki evler kaçak statüsünde ve yıkılmaları gerekiyor.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.