Beton Su Boruları Mikro Eve Dönüştürüldü!

KONUT FİYATLARININ UÇTUĞU BU DÖNEME YENİ BİR ÇÖZÜM : YENİDEN İŞLEVLENDİRME

0
593
-Article Top-
- Advertisement -

Astronomik konut fiyatları, kutu gibi evleri ve tabut odalarıyla ünlü, konut sıkıntısı çeken Hong Kong’da yerel mimar James Law, sıra dışı bir çözüm tasarladı: Eski su borularını mikro eve dönüştürdü.

Mimar, düşük maliyetli, deneysel mikro konut birimi OPod‘u tasarlayarak yaratıcı bir şekilde alan kullanımından yararlandı.

Dar sokaklar ve binaların üstünde istiflenebilen, kullanışsız kentsel alanlardan yararlanmak amacıyla tasarlanan boru daireler aynı zamanda Hong Kong’un devam eden uygun fiyatlı konut sorununu hafifletmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

2.40 metre çapındaki betonarme su boruları bir veya iki kişiyi barındıracak şekilde tasarlanarak modern birmikro daireye dönüştürüldü. Her daire, yatağa dönüştüren bir tezgah, raflar, mini buzdolabı, mikrodalga fırın, banyo ve duş gibi olanaklar içermektedir.

Mimar James Law’a göre OPod‘lar çok ağır oldukları için (her daire yaklaşık 22 ton ağırlığındadır) birimleri istiflerken bağlantı elemanına gerek yoktur bu da kurulum maliyetlerini düşürür.

Law “Bazen binalar arasında bırakılan ve oldukça dar olan arsalara yeni bir bina inşa etmek mümkün olmuyor. Böyle arsalara Opod’lar yerleştirerek araziyi kullanabiliriz.” diye açıkladı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.