Havadan görüntülenen Çamlıca Camii’nde sona gelindiği görüldü. 6 Ağustos 2013’te temelleri atılan Çamlıca Camii ‘nde sona gelindi. Yüzde 98’inin tamamlandığı görülen camiye, önümüzdeki günlerde deseni özel olarak tasarlanan halılar döşenecek.

AVİZENİN ÇAPI 32 METRE

Yapımına 61 ay önce başlanan Çamlıca Camii inşaatında artık sona geliniyor. Çalışmaların büyük bir hızla sürdüğü camide büyük bölümü el işçiliği olan süslemeler tamamlandı. Caminin ana kubbesinin altında namaz kılınacak olan alana halka şeklinde dev avizeler yerleştirildi. İç içe geçmiş halkalar şeklinde olan dev avizenin en geniş bölümü 32 metre çapında, diğer halkalar ise 24 ve 16 metre çapındadır. Caminin ısıtma ve soğutma sistemine destek olması amacıyla ana kolonlar çevresine ahşap el işçiliği panellerle gizlenen dev klimalar takıldı.

HALILARA SIRA GELİYOR

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, “Camii inşaatının çok büyük bölümü tamamlandı. Şu anda son temizlik ve rötuş işlemleriyle uğraşıyoruz. Cami için tasarlanan tamamı el işçiliği eserler yerlerine yerleştirildi. Çok kısa bir zaman sonra deseni özel olarak tamamlanan camii halısını sermeye başlayacağız. Ardından cami açılışa hazır hale gelecek.” dedi.

Üsküdar Çamlıca Tepesi Ulaşım Yolları Projesi

Bir taraftan da camiye ulaşımı sağlamak için Çamlıca-Libadiye karayolu tüneli de bitti.”Üsküdar Çamlıca Tepesi Ulaşım Yolları Projesi” kapsamında yapılan Çamlıca-Libadiye karayolu tüneli 3 tüpten oluşmakta olup,  uzunluğu 3 bin 680 metredir. Tünellerde asfaltlama çalışmalarının yanı sıra sinyalizasyon sistemi de bitti. Tünellerde son test çalışmalarının yapıldığı belirtilirken, Çamlıca camii tarafında bulunan çıkışında çevre düzenlemesinin yapılmasının ardından kullanıma hazır hale geleceği belirtildi. Tünellerin cami açılışı ile eş zamanlı olarak hizmet vermesi planlanıyor.

ÇAMLICA CAMİİ EN BÜYÜĞÜ 

63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Çamlıca Camii, en büyük cami kompleksi olacak. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Projede ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor. Çamlıca Camii, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip olmanın yanında, kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda “Fetih Suresi”yle de dikkat çekiyor. Caminin ana kubbesi 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında. 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip olan cami, bittiğinde 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir mekan. Çamlıca Camisi’nin bir başka özelliği de herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması. Kaynak; DHA    

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakDHA
Önceki İçerikBorçlu Şirketlere Kolaylık!
Sonraki İçerikBor Madeninden Yangın Söndürme Tozu
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.