Mor Rüzgar Türbinleri ile Kuş Ölümünün Önüne Geçildi

Bilimsel araştırmalar sonucu gri ve mor rengin böceklerin en az ilgisini çeken renkler olmasından ilham alan, Bereket Enerji Grubu, Uşak ve Yalova'daki rüzgar santrallerinde türbin kanatlarını mor renge boyadıktan sonra kuş ölümlerine rastlanmadığını açıkladı.

0
448
-Article Top-
- Advertisement -

Bereket Enerji Grubu, bilimsel araştırmaların gri ve morun böceklerin en az ilgisini çeken renkler olduğunu ortaya çıkarmasından hareketle rüzgar santrallerinde yeni bir uygulamaya imza attı. Türbin kanatlarındaki böceklere yönelen göçmen kuşlarla yırtıcı kuşların kanatlara çarparak öldüğünü saptayan grup ilk etapta Uşak’taki türbin kanatları gri renge boyadı.

Ancak bulutlu havalarda uçak ve helikopterlerin görüşünü engellediği ve risk oluşturabileceği düşüncesiyle griden vazgeçilerek mor renk tercih edildi. Uygulamadan sonra Uşak’taki 36 türbinde hiçbir kuş ölümüne rastlanmadı. Bunun üzerine Yalova’daki rüzgar santralinde de bütün türbin kanatları mor renge boyandı. Aynı şekilde burada da kuş ölümlerine rastlanmadı.

Toplumların gelişmişlik düzeyinin enerjiyle ölçüldüğünü ifade eden Saldanlı, “Ama bir şey daha var. Enerji ne kadar önemliyse, nereden ve nasıl elde edildiği çok daha önemli. Çünkü enerji sağlanırken çevresel etkileri oluyor” diye konuştu.

Bugün dünyadaki enerji ihtiyacının yüzde 80’inin karşılandığı fosil kaynakların, yol açtığı karbon emisyonu nedeniyle çevreye büyük zararları olduğunu ifade eden Saldanlı, bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişin teşvik edildiğini vurguladı. Rüzgarın da ilk akla gelen yenilenebilir kaynaklardan biri olduğuna işaret eden Saldanlı şöyle devam etti:

“Rüzgar santralleri çevre dostu olmakla birlikte, minimum düzeyde de olsa doğaya etkileri var. Bu santrallerin kuş ölümlerine neden olduğu söyleniyor. Bilimsel bir çalışmada çok az da olsa RES’lerin kuş ölümlerine yol açtığı görülmüş. Fakat bir başka araştırma, rüzgar türbinlerinin mor renkli kanatlara sahip olması halinde kuş ölümlerinin yaşanmadığını ortaya çıkarmış. Buna dayanarak biz Uşak ve Yalova’daki rüzgar santrallerimizin kanatlarını mor renge boyattık. Boyama işlemlerinin ardından hiçbir kuş ölümü görmedik. Bereket Enerji yatırımların çevreye etkisini minimize etmek için bu tür uygulamalara devam edecek.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.