Japonya’nın Osaka kentinde 28-29 Haziran’da 14’üncüsü gerçekleşecek G20 Zirvesinde Orta Doğuda barış ortamının oluşması ve inşası gibi konular ele alınacak. Orta Doğu için Türk müteahhitlerinin hazır olması ve gerekli pazar araştırması yapması gereklidir.

0
1335

Japonya’nın Osaka kentinde 28-29 Haziran’da 14’üncüsü gerçekleşecek G20 Zirvesinde Orta Doğu da barış ortamının oluşması ve imarı için konular ele alınacak. Dünya bankası’nın 2017 tarihli savaşın bedeli “The Toll of War ” isimli raporuna göre, savaşın ilk 5 yılda Suriye ekonomisine verdiği zarar yaklaşık 226 milyar dolardı. Şuan ki BM araştırmasına göre 388 milyar doları geçtiği görülmektedir. Suriye’nin inşası için önemli adımlar atılarak bu paydan “TÜRK MÜTEAHHİTLER” de yer almalıdır. Türkiye’de daralan ekonominin canlanması için. İhracat hamlesi yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda Orta Doğuda ihtiyaçları karşılamak için şimdiden çalışmalara başlanmalıdır.

Orta Doğu işsizliği bitirebilir

Doç. Dr. Salih Bıçakçı, “Çin savaş döneminde, Şam yönetimi ile istihbarat paylaşımı yaptı. Rejime alttan alta ekonomik yardım yaptı, silah sağladı. ‘Savaş zamanında destekledim, şimdi meyvelerini toplamak zorundayım’ diyor” ifadesini kullanıyor.

Bıçakçı’ya göre, ülkelerin bölgede hakimiyetinlerini artırmalarının yolu da, yeniden inşa faaliyetlerine katkı sağlamalarından geçiyor.

Örneğin, Türk müteahhitlerinin 250 milyar dolarlık bir fonla Suriye’yi inşa ettiğini düşünürsek, ekonomiyi genişletmiş olursun, işsizliğe son vermiş olursun ve devamlılığı sağlarsın çünkü artık piyasaya girmiş oluyorsun, böylece piyasa da bundan sonra senin etrafında şekillenir.”

“Sadece inşaat olarak değil, enerji altyapısını da düşünmek gerek, yani elektrik, internet, iletişim, bütün bunların temelini sen döşüyorsun. Bu şu demektir. Yapıyı nasıl inşa edersen, hangi şirket, hangi teknoloji kullanılırsa, devamında teknolojik entegrasyon açısından seni tercih etme olasılıkları yükselecek demektir.

 Fırat Nehri’nin batısındaki bölgelerde inşaatlar başlandı

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı ile kontrol altına aldığı El Bab, Cerablus, Azez ile Zeytin Dalı Harekâtı ile kontrol sağladığı Afrin’de yerel meclis, okul, hastane inşası ve onarımı ile altyapı hizmetlerine başlamış durumda.

Anadolu Ajansı (AA) geçen yıl Ağustos ayında yayımladığı bir haberde, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde 500 civarında okulun onarıldığını bildirmişti, Türkiye’nin bölgedeki yeniden inşa faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermişti.

Cumhurbaşkanı, Aralık ayında yaptığı bir konuşmada, “Şu anda kontrolümüz altında olan bölgelerde bu işi zaten kendi imkânlarımızla yaptık, yapıyoruz. Burada elde ettiğimiz tecrübeleri, Suriye’nin tamamına teşmil edebiliriz (yayabiliriz)” demişti.

Orta Doğu araştırma merkezi (ORSAM) yayınladğı rapora göre ise; Yeniden inşa faaliyetleri Türkiye’nin nüfuzu altındaki bölgelerde çoğunlukla Türkiye’nin, az da olsa Batı’nın ve Körfez ülkelerinin yatırımlarıyla yürüyor. YPG kontrolü altındaki bölgelerde ABD, AB ve biraz da Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin finansmanıyla yeniden inşa destekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump da Aralık ayında, Suriye’deki yeniden inşa çalışmaları için gereken parayı Suudi Arabistan’ın karşılayacağını söylemişti.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nden (ORSAM) Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, “Rusya ve İran, bırakın Suriye’nin yeniden inşasına ekonomik destek vermeyi, burada ödedikleri siyasi ve askeri bedelin ekonomik olarak karşılığını alma çabası içerisinde. Suriye’nin bazı kaynaklarının işletilmesi konusunda anlaşmalar yapılıyor” diye konuşuyor.

Orta Doğu malzeme ihracatı için nasibini bekliyor;

Malzeme konusunda Türk üreciler, bu geniş payda da yer almak için ürününü iyi tanıtmalıdır. Çimento ve çelik üreticler birlikleri bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunla ilgili detaylı verilere “İhracat hamleleri artış getirdi!”  başlıklı haberimizde detaylarına bakabilirsiniz. Daralan ve kötüye giden ekonomi ve bunun sonucunda müteahhitlerin yanlış hamleleri batmalarına sebep oldu. Bu yüzden atılacak adımlarda ve yurt dışı projelerde danışman firmalarla emin adımlar atılmalıdır. Orta Doğu’nun inşası için şimdiden pazar araştırması yapılmalı ve bizde bu pazarda varız diyecek şekilde  hazır olunmalıdır.

Bu haber www.worldbank.org ve BBC haberinden yola çıkılarak ve  orsam.org.tr sitesinde  yayınlanan gelişmelerden alınarak yazılmıştır.

Düzenleyen;

İnş. Müh. Adil MİRDESLİ

adil.mirdesli01@gmail.com

instagram;adil.mirdesli

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.