Ortak alanları kendi bağımsız bölümüne ilave ederek Yapı Kayıt Belgesine başvuran şahıslar için Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemeyecek.

0
7968

Halime D. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 12.06.2018 tarihinde verdiği dilekçesinde Aziz S. adlı şahsın apartmanın ortak alanı olan teras katı kapattığını ifade ederek bu şahsa Yapı Kayıt Belgesi verilmemesini istemiştir.

18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu’na ilave edilen Geçici 16ncı madde gereğince hazırlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümleri 06.06.2018 tarihli 30443 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Halime D.’nin başvuru dilekçesine cevaben “Tebliğin, yapı kayıt belgesi düzenlenemeyecek yapılar başlıklı 8. Maddesinin 1/ç paragrafında ‘Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde’ ibaresi yer almakta olup apartmanların ortak alanları için Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapıldığında Yapı Kayıt Belgesi düzenlenememesi gerekmektedir.” denilmiştir.

Bu yazı ile teras çatı ve benzeri ortak alanları kendi bağımsız bölümüne katıp yapı kayıt belgesi almak için yapılan başvuruların onaylanmayacağı anlaşılmaktadır. Ayrıca bu şekilde yapılmış başvurular ile alınan belgelere itiraz edilmesinin de mümkün olduğu sonucuna varılabilmektedir.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.