Osmangazi Köprüsü satılıyor iddiası gündeme geldi!

İddiaya göre, toplam maliyeti 7,3 milyar doları bulan, işletmeciliğini Otoyol Yatırım AŞ’nin üstlendiği Osmangazi Köprüsü satılıyor.

0
533

İddiaya göre, toplam maliyeti 7,3 milyar doları bulan, işletmeciliğini Otoyol Yatırım AŞ’nin üstlendiği Osmangazi Köprüsü satılıyor.

Osmangazi Köprüsü satılıyor iddiası bir yıl önce ortaya atılmıştı

Açıldığı dönemde otomobiller için İstanbul ile İzmir arası gidiş dönüş maliyetinin 500 TL’den fazla olması ile çok tartışılan İstanbul İzmir Otoyolu Projesi kapsamındaki Osmangazi Köprüsü satılıyor iddiası, 2019 yılı Ocak ayı içerisinde dillendirilmişti.

O dönemde basında, İstanbul İzmir Otoyolu’nun değer tespiti ve potansiyel alıcıların belirlenmesine yönelik danışman seçimi için girişimlere başlandığı yer almıştı.

Toplam maliyeti 7,3 milyar doları bulan, Gebze – Orhangazi – İstanbul otoyolunu yapan konsorsiyumun, Osmangazi Köprüsü‘nün potansiyel hisse satışı için ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ı danışman olarak görevlendirdiği iddia edildi.

Türkiye’nin en büyük altyapı projelerinden biri olan Gebze – İzmir Otoyolu ihalesini Nisan 2009’da Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay firmalarının oluşturduğu konsorsiyum kazandı.

Toplam yatırım bedeli 7.3 milyar dolar olan proje kapsamında yer alan Osmangazi Köprüsü’nün 4.96 milyar doları kredi, 1.5 milyar doları özkaynak ve 800 milyon doları net erken işletme geliri ile fonlandı.

Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi bir kaynak, JPMorgan’ın yetkilendirilmesinin ardından potansiyel alıcıların değerlendirileceğini belirtti. Ne kadarlık bir hisse satışı olacağı, potansiyel alıcılara, fiyata ve ilgiye bağlı olarak değişeceği bilgisi paylaşıldı. Henüz JPMorgan ve Otoyol AŞ’den konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Astaldi konkordato ilan etmişti

Hatırlanacağı üzere, projede yüzde 19’un altında payı bulunan İtalyan Astaldi, İtalyan inşaat sektöründeki gerilemeden ciddi anlamda etkilenerek konkordato ilan etmişti.

Bu kapsamda Türkiye’deki varlıklarından da çıkan Astaldi, 2019 sonunda da İstanbul YSS Köprüsü’ndeki yüzde 33 hissesini Türk ortağına satmak için anlaşmıştı.

Otoyol Yatırım AŞ’de;

  • Nurol İnşaat ve Özaltın’ın yüzde 26.98 hissesi,
  • Astaldi’nin yüzde 18.86 ve
  • Göçay’ın da yüzde 0.2 hissesi mevcut.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere

Geçtiğimiz Aralık ayında basına Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51 hissesi Çinlilere satılıyor iddiası yansımıştı.

Altı Çin şirketi, China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway’den oluşan konsorsiyum üyeleri ortaklık için 688.5 milyon dolar harcayacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra Osmangazi Köprüsü de satılıyor başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 12 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİmar Kanunu’nda değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Sonraki İçerikKonut satışları canlandı
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.