Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ile Pay Yüzde 10’a Çıkacak!

(EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; “Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ‘lerin elektrik üretimindeki payı yüzde 10’a çıkacak. Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık (RES) YEKA ön lisans başvurusunu tamamlamış olacağız.” dedi.

0
769

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Rüzgar Enerjisi Santrali (RES)‘lerin elektrik üretimindeki payı yüzde 10’a çıkacak. Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık (RES) YEKA ön lisans başvurusunu tamamlamış olacağız.” dedi.

Elektrik Üretiminde RES’lerin payı yüzde 10’a çıkacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik üretimindeki rüzgar enerjisi santrali (RES)’lerin payının kısa süre içerisinde yüzde 10 mertebelerine yükselmesini beklediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık RES Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları‘nın (YEKA) önlisans başvurusunu tamamlamış olacağız.” dedi.

Sheraton Otel‘de düzenlenen 7. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi‘nin açılışında konuşan Yılmaz, Türkiye‘deki toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 8’ini, üretimde ise yüzde 7’sini RES’lerin oluşturduğunu ifade etti.

Yılmaz, RES başvuruları için 47 adet bağlantı bölgesi genelinde 88 projeye 2 bin 950 megavat kapasite tahsis edildiğini dile getirdi. Yılmaz, bu kapsamda yapılan yarışmalarda, 2 bin 907 megavat kurulu gücünde 84 projeye ön lisans verildiğini belirtti.

Yılmaz; “Bunların dışında 789 megavat kapasiteli 20 adet ön lisans daha bulunmaktadır. Yarışma yönteminin, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedelleri üzerinden eksiltme usulüne göre gerçekleştirilmesi sonucu, kapasite tahsis edilen 69 adet eksi teklif fiyatı vermiş projenin tamamının işletmeye girmesi bekleniyor. Bu durumda YEKDEM portföyüne yıllık bazda yaklaşık 125 milyon dolar, 10 yıllık toplamda da 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yapılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Teşviklerin Kapasite artırımındaki rolü çok etkili

YEKDEM mekanizması ile sağlanan teşvik sonucunda, RES kurulumlarında Türkiye’nin geçen yıl Avrupa’da üçüncü, dünyada sekizinci sırada yer aldığını belirten Yılmaz, mevcut projelerle birlikte yakın dönemde alınacak ön lisans başvurularının bir kısmının da devreye girmesiyle Rüzgar Enerjisi Santrali (RES)’lerin elektrik üretimindeki payının yüzde 10’a yükseleceğini dile getirdi.

Yılmaz, “Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık RES YEKA ön lisans başvurusunu tamamlamış olacağız. Türkiye’de rüzgar enerjisi santrali kapasitesi bugün itibarıyla 238 ayrı tesisle toplam 6 bin 820 megavata ulaştı.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

KaynakAA
Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.