Şehir Plancıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İle Görüştü !

TMMOB Şehir Plancıları Odası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İle Gerçekleştirdiği Görüşmede 'Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği' başta olmak üzere Şehir Planlama meslek alanına dair bir çok konuyu dile getirdi.

0
872
-Article Top-

TMMOB Şehir Plancıları Odası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İle Görüşme Gerçekleştirdi. TMMOB Şehir Plancıları Odası Resmi Sitesi’nde söz konusu görüşmeye ilişkin şu şekilde açıklamada bulundu;

Odamızın, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Mehmet ÖZHASEKİ ve Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Sn. Yasin KALEM`den, meslek ve meslektaşlarımızın sorunlarını paylaşmak üzere yapmış olduğu görüşme talebi kabul edilerek, 19.03.2018 tarihi (bugün), saat 11:30 `da randevu verilmiştir.

Sn. Bakan Mehmet ÖZHASEKİ`nin program yoğunluğu nedeniyle, Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet CEYLAN`ın makamında, kendileri, Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sn. Atilla ERENLER ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sn. Mehmet Zeki ADLI ile görüşme gerçekleştirilmiştir.

Odamızı temsilen Genel Başkanımız Sn. Orhan SARIALTUN, Genel Sayman ve Serbet Şehircilik Komisyonu üyemiz Sn. Filiz HEKİMOĞLU ve Mesleki Denetim Koordinatörümüz Sn. Ayhan ERDOĞAN`ın katıldığı toplantıda, öncelikli olarak Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmelik ile ilgili, 01.03.2018 tarihinde iletilen Oda Görüşü detaylandırılarak aktarılmıştır. Bu kapsamda, serbest şehircilik faaliyeti üstlenen üyelerimizin, karne yükseltme sürecinde yaşadıkları sorunları gidermek amacıyla oluşturulan öneri ve gerekçelerimiz iletilmiştir. Ayrıca, şehir plancılarının başta belediyeler olmak üzere, tüm ilgili kamu kurumlarında kadrolu olarak istihdam edilmesinin, kamu yararına faaliyet yürüten meslektaşlarımızın siyasi karar çevresi karşısında mesleki bağımsızlıklarını korumaya yardımcı olacağı belirtilmiştir. Özellikle, üniversitelerde yeterli donanım ve akademik kadro olmaksızın yeni açılan bölümlerimizle ilgili yaşanan olumsuzluklar iletilmiş, çok sayıdaki şehir planlama bölümlerinin de tetiklediği, had safhaya ulaşan işsizlik sorunu karşısında kamuda istihdamın artırılması ile giderek büyüyen sorunun çözümüne katkı sağlayacağı iletilmiştir. Bununla birlikte, Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmelik kapsamında, plancıların karne grubuna göre kademelenmesi yerine, şehircilik hizmetlerinin kademelenmesi ve bu doğrultada ekip tanımının yapılması gerektiği yönündeki görüşlerimiz aktarılmış, daha uzun erimde yapılacak bu doğrultudaki bir çalışmada Oda olarak yer alabileceğimiz belirtilmiştir. Yönetmelikte yaşanan sorunları kökten ve kamu yararına çözeceğini düşünerek önerdiğimiz bu görüşlerimize dair Bakanlığımız yetkilileri tarafından olumlu yönde düşünceler belirtilmiştir.

İlgili Yönetmeliğe dair önerilerimizin yanında, meslek alanımızda sıkça rastlanan bir sorun alanı olarak, çok düşük bedel ile üstlenilen kamu ihalelerinin mesleki faaliyetlerin niteliğinin düşmesine ve bu durumun planlama meslek etiği dışında faaliyetlere zemin hazırladığı belirtilerek, planlama ihalelerinde en düşük ücret uygulamasının esas alınmaması gerektiği iletilmiştir.Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, ayrıca planların onay süreci sonrasındaki aşamada, plana uygunluk denetiminde şehir plancısının rol alması ve imar durum belgesinin de yine şehir plancısı imzası ile hazırlanması gerektiği yönündeki düşüncelerimiz detaylarıyla aktarılmış ve bu görüşlerimiz olumlu karşılanmıştır.

Görüşme sonunda, meslek alanına dair konularda kurumsal olarak etkin işbirliğinin sağlanması yönünde mutabık kalınmış ve yukarda bahsedilen sorun alanlarına dair, bizzat üyelerimizin ve tüm ilgili tarafların katılımıyla bir çalıştay düzenlenmesi yönünde öneri bakanlık yetkilileri ve tarafımızca uygun görülmüştür.

Bundan sonraki süreçte, meslek alanımızda yaşanan sorunlara dair çözüm önerilerimizi sunmak ve meslektaşlarımızın, meslektaş adaylarımızın hak ve çıkarlarını korumak ve kamu yararını tesis etmeyi hedefleyen mesleğimizin etkinliğini arttırmaya yönelik çalışmaları sağlamak için Bakanlık ile birlikte çalışmaya istekli olduğumuzun, Bakanlık yetkililerine iletildiğini, siz değerli meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz.

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.