Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün Sürdürülebilir Şehirler İçin Ross Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora göre, gıda, su ve barınak temel insan ihtiyaçlarıdır, ancak dünyadaki 1,2 milyar insan yeterli konut olmadan yaşamaktadır.

ICON, sadece 12 ila 24 saat içinde tek katlı, 60 metrekarelik bir evi, yeni bir inşaat için gereken süreden çok daha kısa bir sürede basmak için bir yöntem geliştirdi. Her şey plana göre giderse, önümüzdeki yıl El Salvador’da yaşayanlar için yaklaşık 100 evden oluşan bir topluluk inşa edilecek. Şirket, uluslararası konut çözümlerine dayanan bir sivil toplum kuruluşu olan New Story ile ortaklık kurdu. New Story’in kurucularından Alexandria Lafci, The Verge’a “Haiti, El Salvador ve Bolivya’daki topluluklar için evler inşa ediyoruz” diyor.

Austin’de tanıtımı yapılan ilk model, yetersiz hizmet verilen topluluklara barınak sağlama yolunda bir adımdır. ICON’un üç kurucusundan biri olan Jason Ballard, modelin pratik kullanımlarını test etmek için bir ofis olarak deneneceğini söylüyor. “Hava kalitesi monitörlerini kuruyoruz. Nasıl görünüyor ve nasıl kokuyor? ”Ballard ayrıca sürdürülebilir ev güncellemelerine odaklanan bir şirket olan Treehouse’u da işletiyor.

Vulcan yazıcısını kullanarak, ICON tüm evi 10.000 dolara yazdırabiliyor ve ev başına 4,000 dolara kadar maliyeti düşürmeyi planlıyor. Ballard, “Tipik Amerikan evinden çok daha ucuz” diyor. Cihaz yaklaşık 75 metrekarelik bir ev basabilme kapasitesine sahiptir. Bu, yaklaşık 37 metrekare büyüklüğündeki küçük ev hareketiyle itilen özelliklerden çok daha büyük bir yapıya sahiptir. Buna karşılık, ortalama New York dairesi yaklaşık 80 metrekaredir.

Modelde bir oturma odası, bir yatak odası, bir banyo ve kavisli bir sundurma vardır. Ballard, “Basılı evleri ve yapıları olan birkaç şirket daha var” diyor. “Ama bir depoda basılmışlar ya da Yoda kulübelerine benziyorlar. Bu girişimin başarılı olabilmesi için en iyi evler olması gerekiyor. ”Çimentoyu ortak bir malzeme olarak kullanmak, yapının sağlamlığını sorgulayan potansiyel kiracılar için süreci normalleştirmeye yardımcı olacak. Sanırım plastik baskı yapıyor olsaydık, bazı sorunlarla karşılaşırdık.”

ICON, malzemenin test edilmesini ve tasarımın düzeltilmesini tamamladıktan sonra, şirketin baskı ev yapımına başlaması için Vulcan yazıcısını El Salvador’a taşıyacak. ICON, 3D basılı evlerin en az atık üreteceğini ve işçilik maliyetlerinin önemli ölçüde azaldığını söylüyor. Şirket aynı zamanda ABD’de evler inşa etme niyetinde. Konut kıtlığı sorunlarının çözümü için zorlayıcı bir çözüm, ancak işçi temsil eden işçi sendikaları arasında çekişmeli olabilecek bir çözüm.

Teknolojinin en büyük sosyal faydaya hizmet edebileceği kitlelere ulaşmadan önce, teknik yeniliklerin üst düzey, kâr amacı gütmeyen segmentte gerçekleştiği neredeyse klişe. ICON ve New Story bu önermeye meydan okuyor. Lafci, çabalarına inandığı neden olarak Afrika kıtasına ulaşmak için cep telefonu kullanılabilirliğindeki gecikme örneğini kullanıyor. “(ICON), ben de 3D baskının her tür konut yapımı için bir yöntem olacağına inanıyorum” diyor.

Ancak şirket, bir gün dünya dışı gezegenlerin yaşayacağı toplulukları düşünmek için küresel konut krizlerini gözden geçiriyor. Ballard, “Büyük zorluklardan biri, uzayda yaşam alanlarını nasıl oluşturacağımızdır” diyor. “Bu yöntem daha umut verici potansiyel yaşam alanı teknolojilerinden biridir. ”

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.