THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, inşaat mühendisleri ve müteahhitlere seslenerek ‘sürdürülebilir ve çevre dostu’ beton kullanımı konusunda önemli uyarılar yaptı.

0
2677

Türkiye Hazır Beton Birliği ile İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri, İMO Şube Binası konferans salonunda gerçekleştirildi. Seminere, İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Halil Deveden, Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan ile Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar, İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, inşaat mühendisleri, mimarlar ve üniversite öğrencileri katıldı. Seminer kapsamında,  THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”, İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” başlıklı birer sunum gerçekleştirdi. Konuşmalarda genel olarak inşaat mühendislerine sürdürülebilir ve çevre dostu beton uygulamaları, önerilmesi dikkat çekti. Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Halil Deveden, etkinliğin inşaat sektörünün gelişimine katkıda bulunacağını vurgulayarak, eğitimin iyi geçmesini diledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ÇEVREYE DUYARLI BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMALARI LAZIM

Seminerde ilk sunumu gerçekleştiren THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, kurumsal olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Türkiye ’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son istatistikleri açıklayan Tarhan, Türkiye’nin Avrupa’da en çok beton kullanan ve çimento üreten ülkelerden olduğuna dikkat çekerek sürdürülebilir ve çevre dostu beton üretimi ve uygulamaları konusunda inşat mühendislerine önemli uyarılarda bulundu. Tarhan, “Durabilitenin çevresel etki değerlendirmelerinin daha ciddiye alınması gerekmektedir. Korozyona karşı yapılan çalışmaların daha yaygın bir şekilde gerçekleştirilmesi ve dayanımlarının arttırılması gerekmektedir. Mineral içerikli beton kullanımının artırılması gerekmektedir. Direnç gruplarına göre tasarım çalışmalarının yapılması lazım. Geri dönüşüm ünitelerinin daha çok yaygınlaştırılması, geri kazanımı veya geri dönüşümü sağlayacak çalışmaların bir an önce yapılması gerekiyor. Betonun yerinde ve hatasız bir şekilde tayini sağlanmalıdır” dedi.

“BETON SÜRDÜREBİLİRLİK KONSEYİ TEKNİK EL KİTABI’NI HAZIRLIYORUZ”

Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ‘The Concrete Sustainability Council – Beton Sürdürebilirlik Konseyinin’ kurduğu ‘Beton Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgelendirme Sistemi’nin ‘Bölgesel Sistem Operatörü’ olmaya hak kazandıklarını hatırlatan Tarhan, “Aynı zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de bu sistem içerisinde görev alacak ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olmuştur. Hazır Beton tesislerinin sorumlu kaynak kullanımı açısından performanslarını değerlendirebilecekleri formunu Türkçeye çevirdik. ‘Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgesi’ almak isteyen firmalar Beton Sürdürebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliğinin çalışmalarının tamamlanmasının ve sistemin ülkemizde aktif hale gelmesinden sonra Beton Sürdürebilirlik Konseyi Belgelendirme Kuruluşu olan Kalite Güvence Sistemine başvuruda bulunabilecek. Konsey’in Türkiye’deki Danışma Kurulu’nu oluşturmak ve Türkçeye çevirdiğimiz Beton Sürdürebilirlik Konseyi Teknik El Kitabı’nı ülkemize adapte etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sistem, denetçilerin eğitimi ve deneme (demo) denetimlerinin tamamlanmasının ardından ülkemizde aktif olacak” dedi.

“KALİTENİN YERİNE İLK UNSUR OLARAK FİYATI TERCİH ETMEYİN”

Sektörde yaşadıklarını eksikliklerden ve sorunlardan bahseden Tarhan, “Kalite denetimleri tam olarak sağlanamıyor. Beton müşterilerinin beton seçiminde kalitenin yerine ilk unsur olarak fiyatı tercih etmeleri, başta akaryakıt olmak üzere hazır beton girdi fiyatlarındaki artışlar, inşaat yapımcılarımızın ve inşaat kalfalarının ilave su isteği ve hatalı beton siparişi, düzgün olmayan kalıp kullanım, beton yerleştirilirken vibratör kullanılmaması, betonun bakımının ihmal edilmesi gibi hataları sektörde çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda özellikle büyükşehirlerde beton üreticilerine karşı trafiğe çıkış saatlerinde uygulanan kısıtlamalar, yetişmiş eleman sıkıntıları gibi sorunlarla sıkı sık karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

“UYGUN BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMASI ÖNEMLİ”

Kaliteli beton için alınabilecek önlemleri de anlatan Tarhan, “Depreme dayanıklı binaların tasarım, malzeme ve standartlarını içeren çalışmalar desteklenmeli ve yapı malzemelerinin denetimi sağlanmalıdır. İnşaat sektöründe çalışan personelin hizmet içi eğitimi sağlanmalı ve beton uygulamaları konusunda daha fazla bilgi verilmelidir. Hazır beton üreticilerine KGS İşareti alması sağlanmalı ve üniversitelerde hazır beton teknolojisi bölümü desteklenmelidir. Yönetmeliklerde veya şartnamelerde özelikle durabilite kavramı daha çok göz önüne alınmalıdır” dedi.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.