GİSP tarafından düzenlenen ve Bina Tamamlama Sigortaları ve İskan Ruhsatı konularının ele alındığı yuvarlak masa toplantısının konukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan Derya Güngör Özçelebi, Nova Grup Holding’ten Müjdat Güler, Rosenberg&Parker Surety’den Meltem Gezen ve GİSP Üyesi ve Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Nazım Kurt oldu.

Gayrimenkul sektörünün en büyük problemlerinden biri olan ve alıcıların sektöre olan güvenini sarsan, proje geliştirici inşaat şirketlerinin nakit sıkıntısı, iflas, imar değişikliği, teknik yetersizlikler, kötü niyet vs. nedenlerle projelerini geç teslim etmesi veya hiç teslim etmemesi sorununa çözüm olması beklenen, Bina Tamamlama Sigortası (BTS) tüm yönleriyle ele alındığı toplantıda ilk sözü alan Müjdat Güler BTS’nin gayrimenkul sektörüne çekidüzen verecek ve düzenleyecek çok önemli bir enstrüman olmasına rağmen mali ve teknik kriterleri sağlayabilecek firma sayısının çok fazla olmadığına dikkat çekti. Sektörde çoğunluğu gayri resmi kanallar üzerinden iş yapanlar oluşturuyor şeklinde sözlerine devam eden Güler “Öncelikle, bu firmalar ve şahıslara dur denilmesi lazım” diyerek “Sektörün kaybetmeye başladığı güveni tekrar kazanmak için, kanun koyucunun düzenlemeler yapması ve geç teslim, teslim edilmeme, iskansız teslim gibi konularda yaptırımları arttırması gerekiyor. Olumsuz durumlarda geliştirici şirket ve sigorta şirketlerinin yanı sıra, satış sürecinde aktif rol oynayan emlak danışmanları ve satış danışmanlarının da sorumlu sayılması, alım satım işlemlerinin, gayrimenkul hukuku konusunda uzman avukatlar üzerinden ilerlemesi, BTS düzenlenmeyen projelere satış yasağının getirilmesi ve konut kredisi kullandırılmaması gibi uygulamalar, hem her önüne gelenin gayrimenkul geliştirmesini önleyecek, hem de sektörde kaybolmaya başlayan güveni tekrar tesis edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Proje geliştiren şirketlerin Bina Tamamlama Sigortası yaptırmalarının konut alıcılarının kendilerinin güvende hissetmelerini sağlayacağını söyleyen Meltem Gezen “Alıcılar BTS’nin olup olmamasına göre geliştirici şirketleri ve projeleri değerlendirerek kararlarını verecekler” dedi. BTS poliçesi düzenlenmeden önce projeyi hayata geçirecek gayrimenkul şirketinin mali ve teknik yeterliliklerinin sigorta şirketleri tarafından detaylı bir incelemeden geçirileceğine dikkat çeken Gezen, bu yönüyle BTS’nin bir kefalet sözleşmesi gibi sigorta şirketini de sorumlu hale getireceğini ifade etti.

“BTS poliçesinin düzenlenebilmesi için projenin 30 konut ve üzeri bağımsız bölüme sahip olması gerekiyor” diyerek sözlerine başlayan Derya Güngör Özçelebi “Proje başlangıcından sonra hasar oluşması durumunda sigorta şirketi alıcılara yapılan ödemeleri iade edebilir veya inşaatı tamamlayarak alıcılara teslim etme yoluna gidebilir. Sigorta şirketinin BTS kapsamında toplamda 6 yıllık bir sorumluluğu bulunuyor, yani 6 yıl içinde hasar ödemesinin yapılması veya proje teslimin gerçekleştirilmesi gerekiyor, süre kimilerine göre uzun görünse de, üzerinden 10 yıl, 15 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen projesi teslim edilmemiş ve ödemelerini geri alamamış mağdurlar olduğu göz önüne alınırsa, 6 yılın çok da uzun olmadığı daha iyi anlaşılacaktır” açıklamalarında bulundu.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Avukat Nazım Kurt “BTS’nin gelmesi ile gayrimenkul sektörünün yeni bir döneme girdiğini söyleyebiliriz. BTS ile alıcılar, işini düzgün yapan şirketler ile sermayesi ve teknik yeterliliği olmayan şirketleri rahatça tespit edebilecekler, bu sebeple, şirketler kendilerine çeki düzen verecek” diyerek “Öte yandan, sigorta şirketlerinin sektöre bu şekilde derinlemesine girecek olması ve yarım kalan inşaatları tamamlamaya soyunması, inşaat-taahhüt sektörünü de hareketlendirecektir, GİSP olarak BTS’nin sektör geneline yayılması için sektör oyuncularını bilgilendirmeye devam edeceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.