18.03.2004 tarihli Resmî Gazete Sayısı: 25406 olan “Hafriyat Toprağı ve İnşaat / Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” gereğince il sınırları içerisinde hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarından kaynaklanan çevresel ve görsel kirliliğin önlenebilmesi için her ilde Mülki amirlerce uygun görülen bir çok noktada hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atığı depolama alanı bulunmaktadır.
Ancak inşaatlarda dolgu olarak kullanılarak çevresel ve görsel kirliliğin önlenmesine yardım eden faaliyetlerden de ücret alınmasına tepkiler büyüyor. Bu doğrultuda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan’ın önerge vererek “Uygulama kaldırılmalı” teklifine, Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ ile İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da destek verdi.

Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ da uygulamanın kaldırılması gerektiğini ifade ederken; İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise, “Uygulamanın sektörü zor durumda bıraktığını belirterek, hafriyat herhangi bir döküm sahasına gitmiyor. Bir yerden alıp diğer bir ihtiyaç olan yere götürüyor. Hizmetin olduğu yerde emek maliyeti olur” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Bu haber Murat Yılmaz tarafından 12.11.2019 tarihinde hürriyet gazetesinde yayımlanmıştır. Haberi yeniden düzenleyen İnşaat Mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.